• facebook
 • rss
 • Gaudeamus na UZ

  Ks. Witold Lesner

  dodane 10.10.2012 21:32

  Około 16 tys. studentów, w tym 6 tys. na pierwszym roku, rozpoczęło nowy rok akademicki na zielonogórskiej uczelni. Mają oni do wyboru naukę na 42 kierunkach kształcenia na 10 wydziałach. O ich wykształcenie dba 1500 pracowników, w tym 900 wykładowców.

    ks. Witold Lesner/GN Uroczystość rozpoczęła się odśpiewaniem "Mazurka Dąbrowskiego". Po nim rektor prof. dr hab. Czesław Osękowski przedstawił sprawozdanie z działalności uczelni w ostatnim roku akademickim oraz w czasie pełnienia przez siebie funkcji rektora.

  – Zakończyłem siedem lat dwóch rektorskich kadencji. Oceniam ten czas jako dobry. Przez wszystkie te lata starałem się być rektorem skutecznym i wiarygodnym. Nasza uczelnia dziś bardzo konkretnie wpisuje się w życie miasta i całego regionu i mam nadzieję, że nadal będzie się rozwijać dla dobra nas wszystkich – mówił prof. Osękowski. Po swoim wystąpieniu przekazał insygnia władzy rektorskiej prof. dr. hab. inż. Tadeuszowi Kuczyńskiemu. Nowy rektor w pierwszym przemówieniu m.in. zachęcał studentów do wytrwałego zdobywania wiedzy. – Pamiętajcie, że najważniejsza w procesie kształcenia jest ciekawość. To od waszych osobistych poszukiwań i pragnień zmiany świata na lepszy zależy zaangażowanie w naukę i jej efekty – powiedział.

    ks. Witold Lesner/GN Podczas inauguracji nowego roku akademickiego przedstawiciele studentów pierwszego roku dostąpili immatrykulacji. – Ślubuję, że będę wytrwale dążył do zdobycia wiedzy i rozwoju własnej osobowości oraz będę szanować prawa i zwyczaje społeczności uniwersyteckiej – obiecywali najmłodsi akademicy. Uroczystość była również okazją do wyróżnienia najzdolniejszych studentów ostatniego roku, w tym i sportowców, medalistów paraolimpijskich z Londynu. Ostatnim punktem dla zebranych w auli UZ był wykład inauguracyjny "Civilization after climate change" (Cywilizacja po zmianach klimatu), który wygłosił prof. wizytujący Robert H. Thomas, laureat Pokojowej Nagrody Nobla. 

  Dzień wcześniej, 9 października, w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela Mszę św. w intencji środowiska akademickiego odprawił bp Stefan Regmunt, ordynariusz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół