• facebook
 • rss
 • Sympozjum na inaugurację

  ks. Witold Lesner

  dodane 22.10.2012 00:16

  Instytut Filozoficzno-Teologiczny im. Edyty Stein w Zielonej Górze 22 października oficjalnie rozpoczął kolejny, 25. rok studiów. Inauguracja powiązana była z sympozjum „Homo politicus. W trosce o dobro wspólne”.

  Pierwszą częścią uroczystości była Msza św. w kościele pw. Ducha Świętego sprawowana pod przewodnictwem bp. Pawła Sochy, który modlił się w intencji wszystkich studentów, profesorów i pracowników IFT. Kazanie wygłosił ks. Jan Pawlak. – Przed 25-laty z potrzeby pogłębienia wiedzy religijnej zrodził się pomysł utworzenia instytutu. Miał on formować świeckich do posługi w Kościele i świecie. Tę funkcję sprawuje i dzisiaj, chociaż zmieniły się warunki życia i wyzwania dla chrześcijan – mówił ks. Pawlak i zakończył: – Życzę, aby kolejny rok był czasem zasłuchania się w mówiącego Boga oraz owocnego realizowania usłyszanych prawd.

  Konferencja naukowa odbyła się w Auli Jasnogórskiej. – Człowiek jest istotą społeczną i może on rozwijać się przez udzielanie się w swoich funkcjach międzyludzkich. To daje możliwość przeżycia życia w sposób godny i wartościowy zarówno w sprawach codziennych, jak i społecznych – mówił ks. dr Grzegorz Chojnacki. Tę myśl pogłębił jeszcze ks. prof. dr hab. Henryk Wejman, który mówił o styku duchowości i polityki. – Polityka jest dziedziną autonomiczną, co jednak nie oznacza, że może się ona nie kierować zasadami etycznymi i dobrem człowieka. Polityk na pewno będzie bardziej ludzki, gdy będzie człowiekiem bardziej duchowym. Dla polityka miłość do bliźniego powinna być motorem jego aktywności – przekonywał ksiądz profesor.

  Organizatorami konferencji był Wydział Teologiczny Uniwersytetu Teologicznego i Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”.

  Wśród prelegentów byli:

  Dr hab. Jarosław Macała (Uniwersytet Zielonogórski) – „Polityka i homo politicus w dobie późnej nowoczesności”

  Ks. dr Grzegorz Chojnacki (Uniwersytet Szczeciński) – „Polityka i etyka – razem czy osobno?”

  Ks. prof. dr hab. Henryk Wejman (Uniwersytet Szczeciński) – „Duchowość człowieka a polityka”

  Prof. dr hab. Jan Szyszko (Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego) – „Zrównoważony rozwój a dobro wspólne w świetle polityki klimatycznej UE”

  Ks. dr hab. Andrzej Draguła (Uniwersytet Szczeciński) – „Protestować czy nie protestować? O odpowiedzialności chrześcijan za obecność sacrum w przestrzeni publicznej”

  Ks. dr hab. Edward Sienkiewicz (Uniwersytet Szczeciński) – „Nasze problemy z demokracją”

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół