• facebook
 • rss
 • Kobieta w Cerkwi

  Ks. Witold Lesner

  dodane 27.10.2012 20:47

  ​Spotkanie modlitewno-formacyjne dla kobiet Kościoła greckokatolickiego odbyło się 27 października w cerkwi Świętych Kosmy i Damiana w Przemkowie.

  Święta liturgia, trzy konferencje oraz koncert chóru parafialnego złożyły się na formacyjne spotkanie, które 27 października odbyło się w parafii obrządku bizantyjsko-ukraińskiego z Eparchii Wrocławsko-Gdańskiej Kościoła Greckokatolickiego. – Takie zjazdy organizujemy w naszej eparchii kilka razy w roku. To okazja pogłębienia wiedzy teologicznej, wspólnej modlitwy, ale też integracji kobiet we wspólnym dziele budowania wiary – powiedział w rozmowie z GN bp Włodzimierz Juszczak. 

  W kazaniu biskup dziękował paniom za ich wkład w zachowanie wiary ojców przez przesiedlonych ze Wschodu Łemków. – To w dużej mierze dzięki naszym matkom i babciom, które dzieciom mówiły o tradycji i wierze przodków, nadal jesteśmy tutaj. One uczyły modlitwy i pielęgnowały uczestnictwo w liturgii w cerkwi. Teraz ważne jest, aby nasze pokolenie przekazało wiarę kolejnemu pokoleniu – mówił bp Włodzimierz Juszczak. – W Roku Wiary papież zachęca nas, abyśmy pogłębili prawdy wiary przez lekturę katechizmu, byśmy głębiej przeżywali modlitwę. To ważne, ponieważ bez tego dla naszej wiary nie ma przyszłości. Tylko dzięki więzi z Bogiem i wspólnemu zaangażowaniu imię Chrystusa nie zaginie – przekonywał władyka.

  Jednym z gości spotkania był ks. Rafał Zendran (z prawej), który wygłosił katechezę "ABC życia wewnętrznego – logika duchowości"   Jednym z gości spotkania był ks. Rafał Zendran (z prawej), który wygłosił katechezę "ABC życia wewnętrznego – logika duchowości" Ks. Witold Lesner/GN Na część formacyjną składały się trzy referaty: "ABC życia wewnętrznego – logika duchowości" ks. Rafała Zendrana, "Powołanie chrześcijańskie w aspekcie walki duchowej" ks. dr. Grzegorza Cyrana oraz "Quo Vadis, Femina?" Stefanii Jawornickiej. Wszystkie katechezy dotyczyły miejsca i roli kobiet w Cerkwi ze szczególnym akcentem na przeżywany Rok Wiary. 

  – Jest w Przemkowie tylko kilkadziesiąt rodzin greckokatolickich i bardzo dobrze się znamy. Takie spotkanie to okazja do ożywienia wiary, ale i okazania gościnności. W organizacji spotkania pomagali wszyscy – wyjaśnia proboszcz parafii św. Kosmy i Damiana w Przemkowie, ks. Bogdan Miszczyszyn.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół