Nowy numer 13/2024 Archiwum

Głogowskie ślady Jagiellonów

Otwarcie wystawy „Głogów Jagielloński” odbyło się 8 listopada w głogowskim Muzeum Archeologiczno-Historycznym.

Denary, halerze, grosze, unikatowe kafle renesansowe, stroje z epoki i ceramika – to tylko kilka eksponatów, które można oglądać na wystawie poświęconej głogowskim władcom z dynastii Jagiellonów. – Głogów to nie tylko historia Piastów, ale również dzieje Jagiellonów. To powód do dumy. Chcemy nie tylko mieszkańcom, ale i gościom pokazywać, że to jest nasze wspólne dziedzictwo. Mało kto wie, że książę Zygmunt Jagiellończyk, późniejszy król Polski, Zygmunt Stary, był panem głogowskiego zamku – mówi Waldemar Hass, wicedyrektor muzeum.

Głogów zawdzięcza Jagiellonom m.in. uporządkowanie spraw prawnych, remont i przebudowę zamku, w tym Bramę Odrzańską oraz reformę monetarną. Ekspozycja przedstawia bogate zbiory z epoki renesansu i panowania Jagiellonów. Dodatkowo dzieje władców i czasy ich panowania utrwalone zostały na planszach z mapami i informacjami historycznymi.

Na otwarcie ekspozycji przyszli m.in. uczniowie, nauczyciele i sympatycy historii nie tylko z miasta, ale i okolic Głogowa. – Interesuje mnie wszystko, co jest związane z naszym dziedzictwem i kulturą. Szczególnie podobają mi się monety i ich wyeksponowanie – mówi Józef Wąsik z Jerzmanowej. – Przyszłam, żeby zobaczyć, jak żyli dawniej królowie. Jestem nauczycielką historii i chcę tę wystawę pokazać uczniom. Warto ją zobaczyć, bo prezentowane są zabytki związane z życiem codziennym, o którym na lekcjach mało się mówi – zauważa Agnieszka Łachowska.

Wystawa została stworzona, by przypomnieć i pokazać pomijany fragment historii Głogowa. – W PRL-u mówiono, że Głogów był piastowski, a pomijano fragment dziejów jagiellońskich i dlatego dziś błędnie znamy historię miasta. Zapraszam do obejrzenia innego, mało znanego „epizodu” dziejów Głogowa – zachęca dyrektor muzeum Leszek Lenarczyk.

Ekspozycję można oglądać do końca marca w godzinach pracy muzeum.

 


 

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy