• facebook
 • rss
 • Gorzów Wlkp.: stan wojenny pamiętamy!

  ks. Witold Lesner

  dodane 14.12.2012 10:33

  - Dzisiejszy dzień woła: nie traćcie nadziei! Macie być ludźmi wolnymi, którzy nie godzą się na zło. O to walczyliśmy – mówił w kazaniu ks. prał. Witold Andrzejewski.

  W rocznicę wprowadzenia stanu wojennego 13 grudnia w gorzowskiej katedrze ks. prał. Witold Andrzejewski przewodniczył okolicznościowej Mszy św. Kapelan Solidarności wspominał tamte tragiczne dla Polski wydarzenia.

  - 70 tys. żołnierzy, 30 tys. milicjantów, 500 wozów bojowych, 1,5 tys. czołgów pojawiło się na ulicach. Według oficjalnych danych zginęło wtedy ok. 90-100 osób, a ok. 10 tys. opozycjonistów znalazło się w więzieniach. Zaczęły się represje, aresztowania, a później zapaść gospodarcza i podwyżki żywności - wyliczał ks. Andrzejewski.

  "Blizny" tamtego czasu nosi na sobie również i sama katedra. W dwóch witrażach są ślady po pojemnikach z gazem, które wstrzeliwano do wnętrza katedry 31 sierpnia 1982 r.

  - Niestety coraz mniej o tych wydarzeniach pamiętamy. To znak obojętności. Zobaczcie, dzisiaj nie ma pocztu sztandarowego żadnej z gorzowskich szkół. Może dyrekcje szkół zaraziły się już programem prezentowanym przez MEN? To sposób niszczenia historii Polski - mówił z naciskiem kaznodzieja.

  W dalszej części kazania ks. Witold Andrzejewski wspomniał, że 30 lat temu ludzie potrafili zrzucić jarzmo komunistycznej władzy i chociaż wielu opłaciło to więzieniam Po modlitwach uczestnicy złożyli kwiaty i znicze pod tzw. Białym Krzyżem Solidarności   Rocznica Stanu Wojennego
  Po modlitwach uczestnicy złożyli kwiaty i znicze pod tzw. Białym Krzyżem Solidarności
  ks. Tomasz Sałatka
  i i szykanami, ostatecznie wygrali. Wygraliśmy wszyscy.

  - Wielu 13 grudnia 1981 r. straciło nadzieję, że może w Polsce być inaczej. Dziś również widać ten brak nadziei! Nie da się żyć bez nadziei, bo bez niej stajemy się niewolnikami. Dzisiejszy dzień woła: nie traćcie nadziei! Macie być ludźmi wolnymi, którzy nie godzą się na zło. O to walczyliśmy - mówił w kazaniu ks. prał. Witold Andrzejewski.

  Po modlitwie uczestnicy przeszli na miejski rynek pod Krzyż Solidarności, pod którym zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół