• facebook
 • rss
 • Ekspiacja za atak na obraz Maryi

  dodane 17.12.2012 13:12

  - Zwracam się do Was, drodzy Duszpasterze i Diecezjanie, o podjęcie modlitwy ekspiacyjnej w związku z zaistniałą profanacją obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze - prosi bp Stefan Regmunt.

  Drodzy Diecezjanie

  Nie milkną słowa protestu w związku z profanacją wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w kaplicy jasnogórskiego sanktuarium.

  Próba zniszczenia obrazu, który dla wierzących Polaków jest narodową relikwią i symbolem wiary, stanowi dla nas bolesne doświadczenie, tym trudniejsze, że przeżywane w bliskości Świąt Bożego Narodzenia.

  Dokonana profanacja wpisuje się w łańcuch agresywnych wypowiedzi i zachowań kierowanych w stronę Kościoła, osób duchownych, wiernych świeckich, symboli wiary oraz miejsc szczególnej czci religijnej.

  Dopuszczają się ich i propagują je osoby, które nierzadko reprezentują wysokie urzędy i instytucje, a od których należałoby oczekiwać woli budowania dobra wspólnego, a także postawy szacunku dla odmiennych niż własne przekonań.

  Tę agresywną postawę upowszechniają niektóre media, co buduje w społeczeństwie klimat przyzwolenia na brutalne traktowanie osób i instytucji reprezentujących odmienne poglądy.

    Bp Stefan Regmunt prosi diecezjan o modlitwę
  ks. Witold Lesner/GN
  Wszystko to rodzi w nas ból i poczucie upokorzenia oraz pobudza do szczególnej refleksji W obliczu pewnej bezradności wobec przemocy, kłamstwa, nienawiści, odkrywamy modlitwę jako pierwszą i najskuteczniejszą odpowiedź, jakiej możemy udzielić by bronić dobra. Mówił na ten temat Ojciec Święty Benedykt XVI w katechezie podczas audiencji ogólnej 12 września 2012 r.

  W duchu tych słów Ojca Świętego zwracam się do Was, drodzy Duszpasterze i Diecezjanie, o podjęcie modlitwy ekspiacyjnej w związku z zaistniałą profanacją obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze.

  Polecam, by we wszystkich kościołach diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, po zakończeniu Mszy św. przed wystawionym Najświętszym Sakramentem odśpiewano Suplikacje i odmówiono Litanię loretańską do Matki Bożej lub rozważono jedną z tajemnic Różańca świętego.

  Zapewniam o mojej duchowej jedności z Wami, modląc się, aby Matka naszego Zbawiciela Jezusa Chrystusa - którą w tych dniach będziemy szczególnie wspominali - nadal odbierała należną cześć i była wzorem i wsparciem na drodze świętości. Niech razem z tą intencją towarzyszy nam prośba skierowana do Boga o miłosierdzie dla sprawców profanacji i dla całego świata.

   

  Z pasterskim błogosławieństwem

  +Stefan Regmunt

  Biskup Zielonogórsko-Gorzowski

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół