• facebook
 • rss
 • Odważ się być dobrym

  Krzysztof Król

  dodane 18.12.2012 22:04

  Betlejemskie Światło Pokoju jest już w naszej diecezji. 18 grudnia lampion ze światłem zapalonym w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem został wniesiony do kościoła pw. Józefa Rzemieślnika w Nowej Soli. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele hufców z południowej części województwa lubuskiego.

  „Odważ się być dobrym” – to tegoroczna myśl przewodnia nabożeństwa przekazania Betlejemskie Światło Pokoju. Przewodniczący uroczystości bp Tadeusz Lityński podkreślił, że człowiek odważny czyni dobro. – Przybyliście, aby zaświadczyć, że nie jest wam obojętne dobro drugiego człowieka, nie jest obojętne wam dobro bliźnich, którzy są pośród was. Bowiem zabierzecie dzisiaj to światło, które jest światem Chrystusa i które symbolizuje miłość. A dzisiaj tak bardzo potrzeba tej miłości i przebaczenia – podkreślił biskup.

  – Dzisiaj jesteśmy zaproszeni, aby stać się odważnymi w czynieniu dobra poprzez niesienie Betlejemskiego Światła Pokoju i przyjęcie tego światła do swojego domu. Bracie i Siostro, bądź odważny, bądź odważna i w ciemność tego świata nieś światło betlejemskie – mówił na zakończenie bp Lityński.

  Betlejemskie Światło Pokoju to coroczna harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem.   Betlejemskie Światełko Pokoju
  Betlejemskie Światło Pokoju to coroczna harcerska akcja przekazywania przed Świętami Bożego Narodzenia symbolicznego ognia zapalonego w Grocie Narodzenia Chrystusa w Betlejem.
  Krzysztof Król / GN
  W nabożeństwie wziął udział m.in. miejscowy proboszcz ks. prałat Józef Kocoł, kapelan lubuskich harcerzy ks. Paweł Bryk, a także ks. Dariusz Lik z parafii ewangelicko-augsburskiej w Zielonej Górze. – Jesteśmy świadkami pięknego symbolu. Światło zapalone w Grocie Narodzenia Chrystusa symbolizuje nam Światłość, która przed wiekami przyszła na świat – mówił ks. Lik.

   

  Akcja „Betlejemskie Światło Pokoju” została zorganizowana po raz pierwszy w 1986 roku w Linzu w Austrii jako część bożonarodzeniowych działań charytatywnych. Akcja nosiła nazwę „Światło w ciemności”. Od 1991 roku w Polsce akcję prowadzi Związek Harcerstwa Polskiego. Harcerze odbierają Betlejemskie Światło Pokoju od skautów słowackich na przejściu granicznym Łysa Polana w Tatrach. Światło trafia do wszystkich chorągwi, hufców i drużyn harcerskich, a za ich pośrednictwem do mieszkańców miast i wsi.

  Na 21 grudnia podobna uroczystość została zaplanowana w katedrze gorzowskiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół