• facebook
 • rss
 • Wystawa o żołnierzach AK

  ks. Witold Lesner

  dodane 04.01.2013 17:23

  Ekspozycję składającej się z 30 plansz można oglądać do 15 stycznia w bibliotece im. Herberta

  W Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp. od 3 do 15 stycznia można oglądać wystawę „Ocalić od zapomnienia”. Na 30 planszach przedstawiono opowieść o żyjących dziś na Kresach Wschodnich II RP Weteranach Armii Krajowej. – Zdjęcia w większości powstały na Białorusi, gdzie mieszka dziś 10 proc. naszych rodaków – mówi Sebastian Pieńkowski, szef Klubu Gazety Polskiej i radny Miasta Gorzowa Wlkp., współorganizator wystawy. – Żołnierze AK, którzy walczyli o wolność Polski, teraz tam są tam zupełnie zapomniani. Żyją często w skrajnej nędzy, w skandalicznych warunkach. Władze białoruskie o nich nie dbają, ale i nasz rząd zapomniał – dodaje S. Pieńkowski.

  Portrety Kresowych Żołnierzy w większości wykonane zostały w ciągu dwóch ostatnich lat przez Piotra Kurpaskę. Zrobiono je podczas ich pobytów w Ojczyźnie, jak również podczas licznych wyjazdów członków Stowarzyszenia Odra – Niemen na Kresy. Zdjęcia ukazują również ich domy, spotkania, radości i smutki. Fotografie uzupełnione są tekstami przybliżającymi powojenne Fotografie przedstawiają portrety, spotkania i wydarzenia weteranów   Zdjęcia żołnierzy AK
  Fotografie przedstawiają portrety, spotkania i wydarzenia weteranów
  Agnieszka Dobosiewicz
  losy Kresowych AK-owców.

  - Zależy nam, aby wystawę zobaczyło jak najwięcej młodych Polaków. By nauczyciele przyprowadzili uczniów i mówili im o walce żołnierzy Armii Krajowej o wolność Polski. To dobry sposób na kształtowanie patriotyzmu – zachęca Sebastian Pieńkowski.

  Organizatorami wydarzenia są: Stowarzyszenie Odra – Niemen, Stowarzyszenie Warsztaty Idei Obywateli Rzeczypospolitej oraz Klub Gazety Polskiej w Gorzowie. Wystawa powstała m.in. dzięki wsparciu Ministerstwa Spraw Zagranicznych RP.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół