• facebook
 • rss
 • Przebaczyć i błogosławić

  Katarzyna Buganik

  dodane 13.01.2013 22:33

  Od 11 - 13 stycznia w Diecezjalnym Domu Rekolekcyjnym i Pomocy Charytatywnej w Duchu Świętym w Kunicach Żarskich odbyły się rekolekcje, których tematem było przebaczenie.

  Jak przebaczyć swoim bliskim? W jaki sposób rozpocząć drogę darowania win? Jakie miejsce w przebaczeniu zajmuje Bóg? – m.in. na te pytania odpowiedzi szukali uczestnicy rekolekcji pt. „Jezus uzdrawia twoje serce”. Dni skupienia były kontynuacją rekolekcji z października ubiegłego roku, które dotyczyły tematu uzdrowienia. Uczestnikami spotkania byli nie tylko mieszkańcy naszej diecezji, ale również goście z innych miast Polski. – Na rekolekcjach jestem pierwszy raz, a ten dom rekolekcyjny znalazłem w Internecie. Przyjechałem, by coś zmienić w swoim życiu i uporządkować pewne sprawy. W moim życiu są osoby, którym muszę przebaczyć, dlatego chcę się dowiedzieć, jak to zrobić – mówi Dominik Derbich ze Świeradowa Zdroju.

  Dla wielu rekolekcje, to przede wszystkim czas skupienia i modlitwy, ale także formacji i refleksji nad życiem. – Rekolekcje pomagają zastanowić się nad sobą i swoim życiem. To ucieczka od zgiełku świata i bycie w ciszy, która jest dla mnie bardzo ważna – mówi Agnieszka Faber z Żar. – Chcę być bliżej Boga i stawać się lepszym człowiekiem. Myślę, że te rekolekcje pomogą mi przebaczyć pewnym osobom – dodaje Waldemar Oleśków ze Szprotawy. Stefan Oskwarek z Zielonej Góry na rekolekcjach jest już dwudziesty raz. – Te dni tutaj spędzone ubogacają moje życie chrześcijańskie i uzupełniają wiedzę na temat przebaczenia. To również czas modlitwy i okazywania miłości braterskiej we wspólnocie.

  Dla niektórych uczestników Dom rekolekcyjny w Kunicach Żarskich ma szczególne znaczenie. – To są moje dziesiąte rekolekcje i wierzę mocno, że to jest miejsce, które Pan Bóg dla mnie wybrał. Tutaj się nawracam i zaczynam poznawać Pana Boga i Jego miłość. Wierzę, że Pan Bóg działa poprzez osoby, które tutaj przyjeżdżają i to wszystko co się dzieje  w tym domu. Zawsze przyjeżdżam tu z radością – mówi Sylwia Sitek z Wrocławia. – Jestem w Kunicach trzeci raz. Tu odkryłam bliskość Pana Boga. Przez cale swoje życie nie uczestniczyłam w życiu kościelnym, bo nie miałam wzorca wiary w moim domu. W październiku zeszłego roku przyjechałam tu dzięki Sylwi. Tutaj na nowo uczę się wszystkiego – dodaje Larysa Stańko.

  Problem przebaczenia dotyka wielu ludzi. Rekolekcje są właśnie po to, by pokazać, że choć przebaczenie nie jest łatwe, można go dokonać. – Pan Bóg chce nas uzdrawiać, ale jednocześnie wzywa nas do konkretnej współpracy i pójścia za Nim. Przebaczyć, to nie znaczy zapomnieć, ale prosić Boga, aby błogosławił tym, którzy mnie skrzywdzili i modlić się, aby Pan przemieniał ich życie – wyjaśnia rekolekcjonista ks. Artur Adamczak. Aby przebaczyć trzeba najpierw podjąć decyzję o przebaczeniu tym, którzy nas skrzywdzili, zerwać z przeszłością i życzyć dobrze tym, którzy nas zranili. – Przebaczenie nie jest łatwe, ale jest możliwe, bo to dar od Boga. Jest ono procesem, który trwa. Bóg chce rozwiązywać nasze problemy, ale nie za nas, lecz razem z nami – dodaje kapłan.

   

   

   

   


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół