• facebook
 • rss
 • Modlitwa o jedność chrześcijan

  ks. Witold Lesner

  dodane 25.01.2013 23:12

  - Nasza dziś tu obecność jest znakiem nadziei, że jedność jest możliwa. I za tą nadzieję bardzo dziękuję - powiedział bp Tadeusz Lityński 25 stycznia na zakończenie nabożeństwa ekumenicznego.

  Co roku w dniach 18-25 stycznia chrześcijanie w wielu innych krajach świata wspólnie obchodzą Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan. W diecezji zielonogórsko-gorzowskiej centralne nabożeństwo ekumeniczne odbyło się 25 stycznia o godz. 18.30 w katedrze gorzowskiej. Modlitwom, w których udział wzięli duchowni i świeccy różnych wyznań, przewodniczył bp Tadeusz Lityński. Wśród modlących się był również bp Mirosław Wola z kościoła ewangelicko-augsburskiego.

  - Gromadzimy się dziś w katedrze, aby modlić się o jedność nas, wierzących w Chrystusa. To pragnienie jedności jest wciąż aktualne. Jezus podczas Ostatniej Wieczerzy prosił „abyśmy stanowili jedno” – mówił na rozpoczęcie nabożeństwa ks. Zbigniew Kobus, proboszcz katedry. - Tej jedności potrzeba w naszych sercach, w naszych wspólnotach, w naszych rodzinach, ale W nabożeństwie uczestniczyło 18 duchownych z sześciu wspólnot wyznaniowych: katolickich, protestanckich i prawosławnej   Modlitwa o jedność chrześcijan
  W nabożeństwie uczestniczyło 18 duchownych z sześciu wspólnot wyznaniowych: katolickich, protestanckich i prawosławnej
  ks. Witold Lesner/GN
  i we wszystkich uczniów Chrystusa, byśmy lepiej świadczyli o sile Ewangelii, według której pragniemy układać nasze życie i o której chcemy świadczyć – zachęcał kapłan.

  Poszczególne czytania i modlitwy nabożeństwa czytane były przez duchownych poszczególnych wyznań, m.in.: ks. Bazylego Michalczuka z Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, ks. Dariusza Hubika z kościoła greckokatolickiego, ks. Marcina Literackiego z kościoła ewangelicko-augsburskiego, pastora Christopha Brukchoffa superintendenta kościoła luterańskiego, ks. Tomasza Gierasimczyka z Wydziału Duszpasterskiego Kurii Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej czy ks. Grzegorza Chojnackiego, przewodniczącego Komisji Dialogu Ekumenicznego i Współpracy z Zagranicą naszej diecezji.

  Kazanie wygłosił pastor Dariusz Hudzik z Kościoła Chrześcijan Baptystów   Modlitwa o jedność chrześcijan
  Kazanie wygłosił pastor Dariusz Hudzik z Kościoła Chrześcijan Baptystów
  ks. Witold Lesner/GN
  Kazanie wygłosił pastor Dariusz Hudzik z Kościoła Chrześcijan Baptystów. – Często pytamy samych siebie: co zrobić, by podobać się Bogu? Jak pozyskać Jego przychylność? Co Bóg o mnie myśli? – rozpoczął od pytań pastor. – Nie ma nikogo bardziej życzliwego jak Bóg! Stwórca wszechświata pozwala nam, swemu stworzeniu mieć do siebie przystęp! Ja, słabe stworzenie, mogę chodzić z moim Bogiem – odpowiedział kaznodzieja. – Aby było to możliwe „Bóg posłał Syna swego, aby nas zbawił”. I Jezus złożył siebie w ofierze. Złożył wielką ofiarę, abym mógł z Nim chodzić przez życie. Jednak rodzą się w nas wątpliwości i niepokoje, czy jestem godzien takiej miłości, czy mogę mieć w tym udział… Ofiara Boga jest zbyt wysoka, aby On ze mnie zrezygnował! Od dał swoje życie, a teraz stoi u drzwi i kołacze mówiąc: „jeśli kto posłyszy mój głos i drzwi otworzy, wejdę do niego i będę z nim wieczerzał. A on ze Mną” – przekonywał pastor Dariusz Hudzik. – Niech to zapewnienie Jezusa motywuje mnie, by iść przez życie z Nim, moim Bogiem, Bogiem kochającym.

  Bardzo wymownym momentem modlitwy o jedność chrześcijan było przekazanie znaku pokoju   Modlitwa o jedność chrześcijan
  Bardzo wymownym momentem modlitwy o jedność chrześcijan było przekazanie znaku pokoju
  ks. Witold Lesner/GN
  Hasłem tegorocznego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan są sparafrazowane słowa z Księgi proroka Micheasza „Czego Bóg od nas oczekuje?”. Materiały duszpasterskie (czytania biblijne i teksty modlitw) przygotowali tym razem chrześcijanie z Indii. Ich polską wersję opracował ekumeniczny zespół redakcyjny powołany przez Komisję ds. Dialogu między Polską Radą Ekumeniczną a Konferencją Episkopatu Polski. Komisji obecnie współprzewodniczą: abp Jeremiasz (Kościół Prawosławny) i bp Krzysztof Nitkiewicz (Kościół Rzymskokatolicki).

  Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan w Kościele katolickim w Polsce poprzedza Dzień Judaizmu (17 stycznia). Tuż po Tygodniu Ekumenicznym, 26 stycznia, obchodzony jest Dzień Islamu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół