• facebook
 • rss
 • Gorzowski "katolik" świętuje

  Krzysztof Król

  dodane 01.02.2013 18:22

  Prezentacje o patronie szkoły, jasełka i przegląd talentów – to złożyło się na dzisiejsze święto patrona Katolickiego Gimnazjum i Liceum w Gorzowie Wlkp., którym jest św. Tomasz z Akwinu. Uczniowie i nauczyciele swoje świętowanie rozpoczęli Mszą św. w gorzowskiej katedrze pod przewodnictwem bp pomocniczego Tadeusza Lityńskiego.

  Święto patrona jest obchodzone co roku. – Ten dzień jest najważniejszym świętem szkolnym. Ma on służyć przybliżeniu życia św. Tomasza z Akwinu – wyjaśnia dyrektor Marek Robak i dodaje: – Uczniowie mogą wiele nauczyć się od naszego patrona, że wiara i rozum są niezbędne dla rozwoju człowieka.

  Dalsza część uroczystości odbyła się w szkolnej auli. Uczniowie zaprezentowali życie i działalność św. Tomasza z Akwinu, rozstrzygnięto konkurs na najlepszy plakat przedstawiający patrona szkoły, zaprezentowano jasełka oraz odbył się przegląd talentów. Na samym początku uczniowie zaśpiewali hymn szkoły, który zaczyna się od słów: „Idąc w świetle słońca, sztandar nasz niesiemy, Szukając prawdy w porządku miłości, Tylko w Bogu siłę, nadzieję znajdziemy”.

  W tutejszej szkole duży nacisk kładzie się także na wychowanie. – Ważny jest aby uczeń nie tylko rozwijał się intelektualnie, ale również duchowo. Wychowanie jest oparte na zasadach katolickich, co wynika z charakteru szkoły. Uczniowie są zobowiązani do szanowania i przestrzegania tych zasad w swym postępowaniu – wyjaśnia dyrektor. W szkole nie tylko są lekcje religii, ale odbywają się tu rekolekcje, cotygodniowa Msza św. w szkolnej kaplicy oraz codzienna modlitwa na początku pierwszej lekcji i na koniec ostatniej.

  W zeszłym roku gorzowski „katolik” obchodził 20. lecie istnienia. Liceum powstało w roku szkolnym 1991/92 z inicjatywy Towarzystwa Szkoły Katolickiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół