• facebook
 • rss
 • Chcą jeszcze lepiej pomagać

  Krzysztof Król

  dodane 08.02.2013 23:27

  Jak skutecznie zdobywać pieniądze na działalność charytatywną? To pytanie zadaje sobie wiele organizacji pożytku publicznego, także Caritas. Konferencja poświęcona temu tematowi dla dyrektorów i pracowników Caritas z całej Polski odbyła się 7 i 8 lutego w Zielonej Górze.

  „Fundraising – profesjonalne metody pozyskiwania funduszy dla Caritas w Polsce” – pod takim hasłem odbyła się ogólnopolska konferencja zorganizowana przez Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej. W dwudniowym seminarium wzięło udział 55 osób z 25 oddziałów Caritas z całej Polski. Szkolenie poprowadzili specjaliści z Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu.

  Termin „fundraising” powstał z połączenia dwóch angielskich słów: „fund” – fundusze i „raising” – zbieranie. Chodzi o zbieranie funduszy głównie na cele charytatywne, publiczne. – Istotą fundraisingu jest budowanie wieloletnich, stabilnych relacji z otoczeniem: urzędami, sponsorami, członkami organizacji i jej darczyńcami – wyjaśnia Robert Kawałko, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Fundraisingu.

  Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej metodę fundraisingu wykorzystuje od pewnego czasu w swojej działalności. Potrzebę poszukiwania nowych rozwiązań wymusza życie. Coraz więcej osób przychodzi po pomoc, a kiedy każdy podkreśla, że jest kryzys, coraz trudniej znaleźć darczyńców. – Naszym podstawowym celem jest pomoc jak największej liczbie osób i dlatego zależy nam na coraz bardziej profesjonalnym zdobywaniu darczyńców. Oprócz osób, które pomagają nam w pojedynczych akcjach, np. przed świętami, ważne jest, abyśmy mieli stałych ofiarodawców, którzy widzą w sobie potrzebę regularnej pomocy przez cały rok, np. poprzez stałe zlecenie z rachunku bankowego – wyjaśnia Anna Maria Fedurek, rzecznik diecezjalnej Caritas.

  Uczestnicy konferencji zapoznali się z ideą, zasadami, metodami, strategią i planowaniem zdobywania pieniędzy. W spotkaniu uczestniczyli także przedstawiciele Caritas Kościoła greckokatolickiego. – Wszyscy pomagamy ludziom, a ta konferencja ma nam pomóc lepiej działać – zauważa ks. Robert Rosa z Caritas greckokatolickiej diecezji wrocławsko-gdańskiej

  Organizatorami konferencji byli Caritas Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej oraz Polskie Stowarzyszenie Fundraisingu z siedzibą w Krakowie. Więcej w wydaniu papierowym "Gościa Niedzielnego" na 17 lutego.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół