• facebook
 • rss
 • Pamiętają o Powstańcach Wielkopolskich

  Katarzyna Buganik/GN

  dodane 12.02.2013 21:32

  II Spotkanie Potomków Powstańców Wielkopolskich „Leć Orle Biały” w Zielonej Górze

  Spotkanie upamiętniające Powstańców Wielkopolskich odbyło się 12 lutego w zielonogórskim Zespole Szkół Ekonomicznych. Kameralny wieczór zgromadził m.in. potomków powstańców, historyków i członków Koła nr 5 Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 im. gen. broni Józefa Dowbor - Muśnickiego w Zielonej Górze. – Po wojnie na Ziemi Lubuskiej mieszkało około 300 powstańców, w Zielonej Górze w latach 70 - tych 100, a pochowanych na miejskim cmentarzu jest  ich 43. Potomkowie powstańców spotykają się po to, by się poznać i upamiętnić to zwycięskie powstanie – wyjaśnia Mieszko Kamiński, prezes Koła nr 5.

  Spotkanie było okazją do wspomnień, pokazania pamiątek po powstańcach m.in. dokumentów i fotografii oraz plansz pokazujących umundurowanie Wojsk Wielkopolskich.

  Dla potomków powstańców patriotyczny wieczór to zaszczyt i radość z podtrzymywania pamięci o zwycięskim wydarzeniu i jego bohaterach. – Jestem tutaj z szacunku dla przodków i po to, by ich uczcić. Jestem wnukiem powstańca Sylwestra Stręka. Jego historię poznałem dzięki mojej mamie. Dziś jestem dumny z dziadka i cieszę się, że pamięć o powstaniu jest ciągle żywa – mówi Andrzej Stręk. – Jestem wnuczką powstańca. Mojego dziadka nie znałam, bo został rozstrzelany w 1939 roku. Dzięki mojej babci wiem, że dziadek walczył w Babimoście w II Pułku Strzelców Wielkopolskich. Dzięki niej mam też dziś pamiątki po dziadku, jego zdjęcia, dokumenty i medale – dodaje Urszula Żurawska.

  Spotkanie wzbogaciły m.in. patriotyczne pieśni w wykonaniu zespołu „Winne Grona” oraz montaż słowno - muzyczny zaprezentowany przez uczennice Zespołu Szkół Ekonomicznych.


   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół