• facebook
 • rss
 • Dni formacyjne księży

  ks. Witold Lesner

  dodane 23.02.2013 22:47

  Duszpasterze słuchali wykładów o zadaniach kapłana w duszpasterstwie osób chorych. Aula św. Józefa wypełniona była po brzegi.

  ​22 i 23 lutego w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu wszyscy kapłani, diecezjalni i zakonni, pracujący na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej wzięli udział w Zimowej Konferencji Duszpasterskiej. W planie dnia znalazły się m.in.: modlitwa Liturgią godzin, konferencja ascetyczna "Choroby w życiu kapłana" wyłloszona przez ks. Zygmunta Zapaśnika, diecezjalnego ojca duchownego, wykład ks. dr hab. Lucjana Szczepaniaka SCJ z Krakowa "Wybrane problemy duszpasterstwa chorych i umierających". Była również prezentacja dzieł prowadzonych przez Cichych Pracowników Krzyża w Głogowie pt. "W Roku Novaresjańskim: Apostolat chorych wg sługi Bożego ks. Luigiego Novarese. Dzieło Domu „Uzdrowienie Chorych” w Głogowie" przedstawiona przez ks. Janusza Malskiego, moderatora generalnego wspólnoty z Rzymu oraz s. Małgorzatę Malską odpowiedzialna za dom w Głogowie.

  Gość spotkania jest kapłanem ze Zgromadzenia Księży Najświętszego Serca Jezusowego (sercanie) i pracuje jako kapelan w Klinice Onkologii i Hematologii Dziecięcej Konferencję "Wybrane problemy duszpasterstwa chorych i umierających" wygłosił ks. dr hab. Lucjan Szczepaniak SCJ z Krakowa
  Dni formacyjne księży
  Konferencję "Wybrane problemy duszpasterstwa chorych i umierających" wygłosił ks. dr hab. Lucjan Szczepaniak SCJ z Krakowa
  ks. Witold Lesner/GN
  Polsko-Amerykańskiego Instytutu Pediatrii w Krakowie. Zanim wstąpił do zakonu był praktykującym lekarzem-pediatrą. Dzieląc się własnym doświadczeniem mówił o zadaniach i roli księdza w duszpasterstwie osób chorych oraz lekarzy i pielęgniarek.

  - Celem odwiedzin księdza u osoby chorej jest: rozeznanie potrzeb chorego, umocnieniem słowem Bożym, udzielenie sakramentów oraz pomoc socjalna - wymieniał prelegent. - Dobrze jest, gdy w tej posłudze księdza wspierają również osoby świeckie, zespół duszpasterski, w skład którego dobrze by było, gdyby weszli wolontariusze, nadzwyczajni szafarze Komunii świętej, katecheci czy osoby, które podjęłyby stałą modlitwę. Ksiądz sam, zwłaszcza w dużym szpitalu, nie jest wstanie zapewnić odpowiedniej opieki duchowej - przekonywał ks. Lucjan Szczepaniak.

  Podobne spotkania odbywają się dwa razy w roku, latem i zimą. Każde poświęcone jest innemu zagadnieniu duszpasterskiej posługi kapłanów w diecezji.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół