• facebook
 • rss
 • Łącznica już otwarta

  Krzysztof Król

  dodane 05.06.2013 17:49

  Dziś podsumowano projekt modernizacji linii kolejowej nr 358 na odcinku Zbąszynek-Czerwieńsk, a także budowę łącznicy kolejowej - stację Czerwieńsk. Od 9 czerwca o 30 minut skróci się czas podróży na trasie Zielona Góra-Zbąszynek.

  Dotychczas pasażerowie musieli czekać w Czerwieńsku na zmianę kierunku jazdy. Poza tym stan techniczny całej trasy pozwalał na rozwinięcie prędkości maksymalnie do 80 km/h i z roku na rok ulegał stopniowej degradacji. Efektem projektu jest natomiast skrócenie czasu podróży, zwiększenie przepustowości linii, poprawa bezpieczeństwa i komfortu jazdy oraz zwiększenie stopnia ochrony środowiska. Teraz najkrótszy czas przejazdu z Zielonej Góry do Poznania wyniesie 1h 40 min.

  - Należy podkreślić, że w ostatnich dniach mamy wiele pozytywnych informacji na temat inwestycji drogowych i połączeń kolejowych w naszym regionie. Niedawno uruchomiono węzeł autostradowy w Jordanowie, wczoraj rząd zdecydował o przyspieszeniu budowy trasy ekspresowej S-3 i już wkrótce ma być rozpisany przetarg na jej kolejne odcinki, m.in.  Sulechów-Legnica, a oddana dziś do użytku łącznica to największa kolejowa inwestycja w naszym regionie. Są to z pewnością dobrze zainwestowane pieniądze, które pozwolą Lubuszanom podróżować pociągiem szybciej i w lepszych warunkach - powiedziała marszałek Elżbieta Polak.  

  Korekty w rozkładzie jazdy wejdą w życie już 9 czerwca. Po nowej łącznicy pojadą pierwsze pociągi pasażerskie, w tym PKP Intercity do Warszawy i Gdyni oraz Przewozów Regionalnych do Poznania.

  Inwestycja kosztowała ok. 60 mln zł. Projekt był współfinansowany przez UE z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Lubuskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.

  Obecnie Zarząd Województwa Lubuskiego realizuje kolejny projekt w ramach LRPO, którego przedmiotem jest zakup czterech nowoczesnych pociągów pasażerskich. Będą to pojazdy najnowszej generacji z serii link produkcji Pesa Bydgoszcz, które są również dostarczane dla kolei niemieckich i czeskich. Dwa z nich już od grudnia umożliwią uruchomienie bezpośrednich połączeń Zielona Góra-Gorzów Wlkp. Kolejnym projektem, dla którego otwarcie łącznicy ma kluczowe znaczenie, jest wspólny z województwem zachodniopomorskim zakup elektrycznych pociągów pasażerskich, z których dwa kursować będą na trasie Nowa Sól-Zielona Góra-Poznań. Pociągi będą mogły rozwijać prędkość do 160km/h.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół