• facebook
 • rss
 • Księże Popiełuszko, patronie nasz!

  Katarzyna Buganik

  dodane 06.06.2013 21:35

  Nadanie imienia bł. ks. Jerzego Popiełuszki Szkole Podstawowej w Radnicy koło Krosna Odrzańskiego odbyło się 6 czerwca, w trzecią rocznicę beatyfikacji błogosławionego kapłana.

  Uroczystości nadania imienia Szkole Podstawowej w Radnicy rozpoczęły się Mszą św. w kościele Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej, której przewodniczył ks. kan. Piotr Bortnik. – Dzisiaj wspominamy dobrego kapłana, ks. Jerzego Popiełuszkę. To bardzo odważny wybór i szczególny patron. To również wielkie zobowiązanie i wyzwanie dla nas wszystkich. „Zło dobrem zwyciężaj”, to zasada, którą kierował się ks. Jerzy. Życzę wam żebyście dobrze naśladowali swojego patrona i w swoim życiu pamiętali, że najważniejsze jest przestrzeganie Dekalogu – mówił w homilii ks. Bortnik

  Podczas Eucharystii poświęcono również sztandar szkoły. Rewers sztandaru jest w kolorze biało-czerwonym. Na jego tle widnieje orzeł w złotej koronie. Są też  napisy „Bóg Honor Ojczyzna” i „Zło dobrem zwyciężaj”. Awers sztandaru jest beżowy i zawiera, centralnie wpisany w okrąg, wizerunek patrona w stroju pontyfikalnym oraz napis „Szkoła Podstawowa im. ks. Jerzego Popiełuszki w Radnicy 2013”.

  Po Mszy Św. uczestnicy uroczystości w asyście orkiestry straży pożarnej i pocztów sztandarowych przeszli na plac przy szkole, gdzie odbyły się dalsze uroczystości. Były m.in. okolicznościowe przemówienia, przekazanie przez rodziców sztandaru szkoły uczniom, uroczyste ślubowanie oraz występy artystyczne. Na koniec uroczystości w holu szkoły odsłonięto pamiątkową tablicę pod obrazem bł. ks. Jerzego Popiełuszki, który ufundowała parafia pw. św. Stanisława Kostki w Warszawie. – Rok temu, podczas uroczystości odpustowej, wprowadziliśmy do parafii relikwie ks. Popiełuszki, które otrzymaliśmy z Warszawy. Jest to cząstka kości. W naszej diecezji jest to pierwsza szkoła, która ma za patrona ks. Jerzego. Chcemy, by ten patron nas wspierał w drodze ku dobremu – mówi proboszcz, ks. Jerzy Krauze. – Rodzice, uczniowie, nauczyciele i pracownicy szkoły w demokratyczny sposób, poprzez głosowanie wybrali patrona. Kandydatur było siedem m.in. bp Wilhelm Pluta, ks. Twardowski, Jan Brzechwa, Julian Tuwim. Większość głosów zdobył jednak ks. Jerzy Popiełuszko – wyjaśnia dyrektor szkoły Ewa Sierszyńska.

  Do Szkoły Podstawowej w Radnicy uczęszcza 51 uczniów z klas 1 – 6 i 25 dzieci do oddziału przedszkolnego. Patron szkoły to duma nie tylko dla nauczycieli i rodziców, ale przede wszystkim dla uczniów. – Dla mnie to wielkie przeżycie. Cieszę się, że w przedstawieniu mogłem zagrać księdza Jerzego. Jest on dla mnie wzorem – mówi Wojciech Bujak z kl. VI. – Ks. Popiełuszko  jest wzorem dla wszystkich. Walczyło o wolność i chciał pokazać, że zło można zwyciężać dobrem – dodaje Dominika Szlachcic z kl. V.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół