• facebook
 • rss
 • 25 lat i rok

  Krzysztof Król

  dodane 21.06.2013 06:54

  W gorzowskiej katedrze 20 czerwca odbyła się uroczysta Msza św. z okazji 25. rocznicy święceń bp. Tadeusza Lityńskiego i pierwszej rocznicy sakry biskupiej.

  W uroczystej Mszy św. przewodniczył bp Tadeusz Lityński, - Papież Benedykt XVI zwracają się do kapłanów i seminarzystów powołując się na św. Grzegorza Wielkiego, że aniołowie bez względu na to dokąd udają się ze swoją misją zawsze poruszają się w Bogu. Myślał także o biskupach i kapłanach, którzy dokądkolwiek idą zawsze muszą być z Panem. Stając wraz z kolegami jubilatami dziękuję Bogu za dar powołania i kapłaństwa, za to, że dana nam jest możliwość poruszać się w Bogu na ścieżkach naszego życia pełniąc misję kapłaństwa służebnego – mówił na wstępie Mszy św. bp Lityński.

  Homilię wygłosił bp Stefan Regmunt. – Kiedy obchodzimy kapłański jubileusz mamy świadomość, że w centrum tej uroczystości jest Jezus Chrystusem jedyny i wieczny Kapłan w którym mamy udział. Wszyscy posiadamy część kapłaństwa Chrystusowego poprzez chrzest i bierzmowanie. Ale niektórzy spośród nas są wezwani po imieniu. Bóg przez Jezusa Chrystusa w święceniach, konsekracji powołuje ich do szczególnych zdań i szczególnej misji. Przede wszystkim mają być narzędziem Chrystusa we wszystkich działaniach zbawczych i mają być sługami Kościoła – mówił pasterz diecezji zielonogórsko-gorzowskiej i kontynuował: –Pierwsza okoliczność, która nas gromadzi w tej katedrze to 25-lecie święceń kapłańskich Biskupa Jubilata. Druga okoliczność to 1 rocznica święceń biskupich naszego najdroższego biskupa Tadeusza. Przychodzimy dziękować Panu Bogu za dar kapłaństwa i dar biskupstwa. Dziękujemy za te wszystkie dary, których Bóg udzielił przez ten czas. Chcę Ci podziękować za te 25 lat. Ale chcę także podziękować za ten rok współpracy ze mną i z pozostałymi biskupami.

  Bp Tadeusz Lityński urodził się w 1962 r. w Kożuchowie. Po ukończeniu Wyższego Seminarium Duchownego w Gościkowie-Paradyżu w 1988 r. otrzymał świecenia prezbiteratu. Następnie do 1993 r. pracował w parafiach pw. św. Bartłomieja w Ołoboku i pw. NMP Królowej Polski w Głogowie. Po studiach specjalistycznych w Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie podjął pracę w diecezjalnym Sądzie Kościelnym, gdzie pełnił kolejno funkcje notariusza, sędziego i obrońcy węzła małżeńskiego. Ponadto, od 2000 r. był proboszczem parafii pw. Trójcy Świętej w Ochli, a od 2006 r. parafii pw. Chrystusa Króla w Gorzowie Wielkopolskim. Jako prezbiter zasiadał w gronie Kanoników Kapituły Katedralnej oraz otrzymał godność Kapelana Jego Świątobliwości Papieża Benedykta XVI. Święceń kapłańskich udzielił Jubilatowi bp Józef Michalik, zaś świeceń biskupich nuncjusz apostolski w Polsce abp Celestino Migliore.

  W katedrze modlili się wspólnie wszyscy biskupi naszej diecezji, wielu kapłanów, w tym rocznikowi koledzy Jubilata, a także siostry zakonne oraz wielu świeckich. 

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół