• facebook
 • rss
 • Czarna Dywizja świętuje

  ks. Witold Lesner

  dodane 15.08.2013 22:06

  Dzień Wojska Polskiego w Żaganiu obchodzono uroczyście 14 sierpnia. Na Skwerze Czołgisty zasłużeni żołnierze 11. Dywizji Kawalerii Pancernej otrzymali odznaczenia, a poległym oddano cześć podczas Apelu Pamięci Oręża Polskiego.

  W samo południe z żagańskich koszarów w asyście orkiestry wojskowej wymaszerowała kompania honorowa z pocztami sztandarowymi, by na Skwerze Czołgisty uroczyście uczcić 93. rocznicę zwycięskiej bitwy warszawskiej.

  Na pamiątkę "Cudu nad Wisłą" żołnierze podsumowali miniony rok służby. - Żołnierze naszej dywizji biorą udział w wielu zadaniach w kraju i poza granicami. Do najważniejszych spośród zagranicznych należy niewątpliwie misja w Afganistanie, gdzie jesteśmy obecni już od dawna. W tej chwili przygotowujemy kolejny kontyngent, który w listopadzie będzie przejmował zadania w tamtym kraju - mówi gen. Zbigniew Smok, zastępca dowódcy dywizji.

  Wyróżniający się żołnierze i pracownicy cywilni otrzymali medale resortowe i odznaczenia państwowe, m.in. Gwiazdę Afganistanu. Podczas Apelu Pamięci Oręża Polskiego wymieniono poległych polskich żołnierzy na wszystkich frontach II wojny światowej, a także poległych z 11 DKPanc w ostatnich latach. Dla uczczenia ich ofiary oddana została salwa honorowa.

  W uroczystościach tradycyjnie wzięli udział również weterani i kombatanci   Dzień Wojska Polskiego
  W uroczystościach tradycyjnie wzięli udział również weterani i kombatanci
  ks. Witold Lesner /GN
  W trakcie uroczystości na Skwerze Czołgisty oraz przy pomniku gen. broni Tadeusza Buka dowódcy oraz przedstawiciele władz złożyli kwiaty i zapalili znicze.

  Modlitwę w intencji żołnierzy poprowadził bp Stefan Regmunt. - Panie Boże, daj abyśmy żyli w pokoju i bez lęku o swoje życie. Wspomagaj nas, abyśmy umacniali więzy braterstwa i współpracy z innymi narodami, bo jesteśmy dziećmi jednego Boga. Przypominaj nam słowa Ewangelii, że mamy kochać także naszych nieprzyjaciół. Serca żołnierzy pełniących służbę na misjach pokojowych i stabilizacyjnych napełnij odwagą i roztropnością, ucz ich, jak w świecie pełnym przemocy i zła, ocalić w swoim sercu dobro i postępować w prawości swego sumienia. Okaż swoje miłosierdzie tym, którzy w obronie Ojczyzny, dobra, prawdy i pokoju nie wahali się złożyć największej ofiary, spraw, by stali się uczestnikami wiecznego zbawienia.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół