• facebook
 • rss
 • Jedenastu nowych franciszkanów

  ks. Witold Lesner

  dodane 21.08.2013 22:40

  W klasztorze Braci Mniejszych we Wschowie odbyły się obłóczyny. Otrzymując brązowy habit św. Franciszka nowi bracia zakonni rozpoczęli kanoniczy nowicjat.

  W niedzielne przedpołudnie 18 sierpnia w kościele pw. św. Józefa, przy którym znajduje się dom postulatu poznańskiej prowincji "brązowych" franciszkanów, 11 młodych mężczyzn rozpoczęło oficjalnie życie zakonne.

  Głównymi wydarzeniami uroczystości był dialog prowincjała o. Filemona Janka OFM z kandydatami. - Czy chcesz dobrowolnie i z pełnym poddaniem się woli Bożej prowadzić nasze życie zakonne w wymiarze Reguły i Konstytucji? - usłyszeli m.in. postulanci. Gdy potwierdzili, prowincjał wypowiedział wiążące słowa: – Od tej chwili jesteście nowicjuszami naszego Zakonu.

  Następnie każdy z braci otrzymał habit, który po raz pierwszy pomagali im nałożyć starsi współbracia.

  – Dla nas tych jedenastu braci jest świadectwem, że dzisiaj potrzeba świadków radykalnego pójścia za Chrystusem. Ta potrzeba jest w wielu młodych, którzy wybierają życie zakonne. To też potwierdzenie, że ideał św. Franciszka wciąż jest pociągający. Cieszę się tymi nowymi braćmi i mam nadzieję, że nasz, franciszkański charyzmat pomoże im być świętymi – podzielił się nadzieją o. Filemon Janka.

  Poznańska prowincja Braci Mniejszych powiększyła się o jedenastu nowych braci   Franciszkańscy nowicjusze
  Poznańska prowincja Braci Mniejszych powiększyła się o jedenastu nowych braci
  ks. Witold Lesner /GN
  Wśród młodych zakonników jest jeden nasz diecezjanin ze Skwierzyny, Michał Wereta, który w zakonie otrzymał imię br. Barnaba. – Do franciszkanów pociągnęła mnie ich wielka otwartość na Boga, każdego człowieka czy świat. Tak jak Franciszek nie dzieli się tu ludzi na lepszych i gorszych. Miałem okazję tego doświadczyć w postulacie. To jest piękne! – mówi br. Barnaba. - Dla mnie założenie habitu jest przede wszystkim mobilizacją do starania się, bym był lepszy. To też wyzwanie do kochania ludzi i świata na wzór św. Franciszka i nieść „Pokój i dobro” wszystkim.

  Bracia nowicjusze od października 2012 roku we Wschowie przeżywali postulat, czyli okres, w którym zaznajamiali się z franciszkańskim sposobem życia. Bezpośrednio przed obłóczynami odbyli również tygodniowe rekolekcje. Teraz, podczas rocznego nowicjatu będą zapoznawać się z Regułą i Konstytucjami oraz historią i charyzmatem franciszkanów. Nowicjat prowincji poznańskiej znajduje się w Osiecznej k. Leszna, która od Wschowy oddalona jest o niespełna 30 km. Tradycją jest, że tę drogę odbędą pieszo wraz ze swoim wychowawcą.

  (więcej w papierowym wydaniu)

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół