• facebook
 • rss
 • Dziękujemy za chleb

  Katarzyna Buganik

  dodane 26.08.2013 09:20

  XV Lubuskie Święto Chleba i XVIII Lubuskie Święto Plonów obchodzono 24 i 25 sierpnia w Stanowicach i Bogdańcu.

  Mieszkańcy województwa lubuskiego przez dwa dni świętowali zakończenie tegorocznych zbiorów i żniw. Pierwszego dnia w Stanowicach odbyły się m.in. występy lubuskich grup śpiewaczych, promowano tradycyjne produkty i potrawy oraz rozstrzygnięto konkursy, w tym na najpiękniejszy wieniec dożynkowy województwa lubuskiego. Drugi dzień świętowania rozpoczęła uroczysta Msza św. w kościele pw. Jana Chrzciciela w Bogdańcu w intencji lubuskich rolników i piekarzy, której przewodniczył bp Stefan Regmunt. – Chleb to dar od Boga dany człowiekowi. Dziś dziękujemy Panu Bogu za płody rolne i prosimy, by nam błogosławił na kolejne zasiewy i zbiory – mówił.

  Za chleb i owoce ziemi dziękowali również piekarze i rolnicy. – Chleb to jeden z najwspanialszych darów od Boga, który codziennie gości na naszych stołach. On daje nam siłę do codziennego działania w życiu – mówił piekarz Leszek Wojtkowiak. Po Eucharystii uczestnicy dożynek w barwnym korowodzie przeszli do Muzeum Kultury i Techniki Wiejskiej, gdzie rozpoczęły się dalsze uroczystości. – Dziękuję wszystkim rolnikom, gospodarzom i ich rodzinom. Bez ich pracy nie byłoby chleba na lubuskich stołach. Lubuska wieś jest naszym narodowym spichlerzem – mówiła marszałek Elżbieta Polak.

  Podczas Lubuskich Dożynek było m.in. widowisko obrzędowe „Magia Chleba”, uroczyste ślubowanie adeptów piekarnictwa i cukiernictwa oraz koncert Lubuskiego Zespołu Pieśni i Tańca. Nie zabrakło również jarmarku rękodzieła i regionalnych przysmaków.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół