• facebook
 • rss
 • Podziękowanie za świadectwo

  Krzystzof Król

  dodane 10.09.2013 00:00

  Kilkanaście osób świeckich zostało wyróżnionych przez bp. Stefana Regmunta specjalnym medalem. Przyznawany jest on głównie osobom świeckim szczególnie zaangażowanym w życie diecezjalnego i parafialnego Kościoła. Uroczystość odbyła się 9 września w gorzowskiej katedrze.

  Odznaczenia „Zasłużony dla diecezji zielonogórsko-gorzowskiej” wręczono w 51. rocznicę poświęcenia kościoła katedralnego podczas Mszy św. Osoby wyróżnione wyłoniła kapituła spośród kandydatów zgłoszonych przez parafie, dekanaty i instytucje diecezjalne. Uroczystości przewodniczył bp Stefan Regmunt. Wzięli w niej także udział bp pomocniczy Tadeusz Lityński i biskupi seniorzy Paweł Socha i Adam Dyczkowski, a także wielu kapłanów z różnych stron diecezji.

  – Dziś obchodzimy rocznicę poświęcenia katedry i musimy zawsze robić sobie taki rachunek sumienia: czy my myślimy po Bożemu, czy my mówimy o Bogu i Bogiem się szczycimy i czy my działamy tak, jak prawdziwi chrześcijanie, którzy są żywą świątynią dla Boga. Nie wystarczy być w świątyni. Nie wystarczy podziwiać jej architekturę. Każdy z nas musi być żywą i duchową świątynią, w której Bóg przebywa i dzięki temu chwała Boża rozprzestrzenia się na wszystkie krańce ziemi – przypomniał w homilii bp Regmunt. – Nasza diecezja ten szczególny uroczysty dzień rocznicy poświęcenia świątyni traktuje jako dzień podziękowania niektórym przedstawicielom diecezji, najczęściej świeckim, za ich świadectwo, które składają w różnych miejscach diecezji.

  W gronie odznaczonych są ludzie rozmaitych zawodów i stanów, a także jedno stowarzyszenie. Wyróżnienie otrzymał m.in. Franciszek Hybner z parafii pw. św. Elżbiety Portugalskiej w Pławiu, który od 2006 roku jest radnym gminy Dąbie, a od 2007 roku – członkiem Parafialnej Rady Ekonomicznej, w której m.in. troszczy się o stan kościołów w parafii, pomagając zdobywać gminne fundusze. Angażuje się również w różnego rodzaju działania duszpasterskie podczas uroczystości religijnych. Natomiast z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie wyróżniono Lecha Radzieja, który pracuje jako kierowca autobusów. Od młodości był ministrantem, a później lektorem. Do tej pory służy przy ołtarzu. Wraz z żoną aktywnie uczestniczy w dziełach duszpasterskich w parafii, należąc do Rady Parafialnej i Żywego Różańca. Dba o promocję mediów katolickich i obronę życia poczętego i godności osoby ludzkiej. Jest również animatorem parafialnych wyjazdów pielgrzymkowych.

  W gronie wyróżnionych nie zabrakło kobiet. Wśród nich znalazła się Anna Kopyść z parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Przytocznej, która na co dzień jest katechetką oraz społecznym dekanalnym doradcą metodycznym nauczania religii. Jest zaangażowana w życie religijne parafii m.in. jako prezes parafialnego oddziału Stowarzyszenia Rodzin Katolickich. Jest także jednym z pomysłodawców Festiwalu Piosenki Religijnej w Przytocznej. Ponadto w parafii animuje działalność Eucharystycznego Ruchu Młodych i Kręgu Biblijnego, troszczy się o coniedzielną Eucharystię przygotowywaną przez dzieci i dorosłych oraz angażuje się w organizację wypoczynku letniego dla dzieci z Przytocznej.

  Kapituła postanowiła wyróżnić także Towarzystwo Śpiewacze "Cantemus Domino", działające przy parafii pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze. Chór powstał w 1953 roku. Jego rozwój artystyczny nastąpił w 1969 roku, kiedy dyrygentem został znakomity organista i chórmistrz Andrzej Maliński, który chór prowadził do swojej śmierci w 1997 roku. Od roku 1998 dyrygentem i kierownikiem artystycznym jest profesor Uniwersytetu Zielonogórskiego Maciej Ogarek. Swoim śpiewem chór uświetniał najważniejsze wydarzenia w dziejach diecezji i parafii. Śpiewał m.in. podczas wizyty Jana Pawła II w Gorzowie, na ingresach biskupów diecezjalnych czy koronacji obrazu Matki Bożej Rokitniańskiej.

  Odznaczenia diecezjalne 2013:

  Edward Bajon – parafia pw. Nawiedzenia NMP w Żaganiu
  Franciszek Hybner – parafia pw. św. Elżbiety Portugalskiej w Pławiu
  Anna Kopyść – parafia pw. Trójcy Przenajświętszej w Przytocznej
  Alicja Lęcznar – parafia pw. Nawiedzenia NMP w Żaganiu
  Józef Mrzygłocki – parafia NMP Królowej Polski w Trzebielu
  Lech Radziej – parafia pw. św. Stanisława Kostki w Sulechowie
  Katarzyna Szydełko – parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Trzebiczu
  Janina Szymaniuk – parafia pw. św. Urbana I w Zielonej Górze
  Józef Waracki – parafia Wniebowzięcia NMP w Sokolej Dąbrowie
  Bernard Węcłowski – parafia pw. św. Anny w Jordanowie
  Helena Zduńska – parafia pw. św. Michała Archanioła w Jeninie

  oraz

  Towarzystwo Śpiewacze "Cantemus Domino" (dyr. Maciej Ogarek) – parafia pw. Najświętszego Zbawiciela w Zielonej Górze.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół