• facebook
 • rss
 • 14 tysięcy żaków na UZ

  Krzysztof Król

  dodane 09.10.2013 21:37

  Uniwersytet Zielonogórski zainaugurował dzisiaj nowy rok akademicki. W wydarzeniu wzięli udział dziekani, nauczyciele akademiccy, pracownicy administracyjni uczelni, studenci, a także przedstawiciele duchowieństwa oraz władz samorządowych.

  W tym roku naukę na 10 wydziałach uczelni podjęło 14 tysięcy żaków studiów licencjackich, inżynierskich, magisterskich, doktoranckich i podyplomowych. Do pracy przystąpiło prawie 900 pracowników naukowych. Zajęcia prowadzone są na ponad 40 kierunkach. Uroczystość rozpoczęła się przemówieniem rektora prof. Tadeusza Kuczyńskiego. – W tym roku (…) uruchomiono dwa nowe kierunki: inżynierię danych oraz kulturoznawstwo. Komitet Ewaluacji Jednostek Naukowych po raz pierwszy, według nowych zasad, ocenił potencjał wszystkich jednostek naukowych w polskich uczelniach, instytutów naukowych PAN, instytutów badawczych i in. Na 10 wydziałów UZ dwa uzyskały kategorię A. Najlepiej wypadły nauki ścisłe: Wydział Fizyki i Astronomii oraz Wydział Matematyki, Informatyki i Ekonometrii. Pozostałe wydziały UZ otrzymały kategorię B. Żaden z Wydziałów nie otrzymał kategorii C, co jest bardzo dobrym wynikiem dla naszego Uniwersytetu i bardzo dobrze świadczy o naukowym potencjale naszej uczelni. Kierunek pielęgniarstwo prowadzony na Wydziale Pedagogiki, Socjologii i Nauk o Zdrowiu Uniwersytetu Zielonogórskiego otrzymał pozytywną ocenę jakości kształcenia, co oznacza przyznanie przez Ministra Zdrowia certyfikatu akredytacji na kolejne 5 lat – wyliczał rektor.

  Na podjęcie nauki na Uniwersytecie Zielonogórskim zdecydowało się o 20 procent osób mniej niż w roku ubiegłym.

  W uroczystości wzięli udział m.in.bp Stefan Regmunt, marszałek Elżbieta Polak, kurator oświaty Bogna Ferensztajn, wojewoda Jerzy Ostrouch, prezydent miasta Janusz Kubicki.

  O godzinie 17:00 w kościele pw. św. Józefa odbyła się Msza św. w intencji środowiska akademickiego, a wieczorem, w auli UZ, koncert inauguracyjny pt. „Mistrz i uczennica” w wykonaniu pianistek Lidii Kozubek i Ta Lan Phoung z Wietnamu.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół