• facebook
 • rss
 • Poznali kulturę przodków

  Katarzyna Buganik /GN

  dodane 24.10.2013 22:01

  Podsumowanie „Warsztatów wielokulturowości” odbyło się 24 października w Wojewódzkiej i Miejskiej Bibliotece Publicznej im. Zbigniewa Herberta w Gorzowie Wlkp.

  Prezentacje zwyczajów i tradycji narodów oraz mniejszości etnicznych zamieszkujących Gorzów Wlkp., degustacje regionalnych potraw i występy artystyczne odbyły się podczas konferencji podsumowującej „Warsztaty wielokulturowości” w Gorzowie Wlkp. Uczniowie z dziesięciu gorzowskich szkół zaprezentowali m.in. zwyczaje społeczności Romów, Tatarów, Łemków, Ukraińców oraz mieszkańców Kresów. Podczas spotkania nie zabrakło ludowych pieśni i tańców, poezji oraz wielobarwnych strojów. Uczniowie przygotowali również prezentacje multimedialne pokazujące m.in. znane postaci różnych narodowości, znane miejsca na Kresach, mapy historyczne i dawne fotografie ilustrujące polskie miasta.

  Każda szkoła miała również swoje stoisko kulinarne, na którym prezentowała poszczególne potrawy. Wśród rozmaitych przysmaków były m.in. kutia, mamałyga, jabłecznik z renetą landsberdzką oraz babka ziemniaczana i ciasto drożdżowe z owocami. Każda szkoła zapoznawała się z inną kulturą, którą prezentowała podczas konferencji. – Nauczyciele zachęcili nas do przygotowania potraw z Polesia i dzięki temu zapoznaliśmy się też z tą kulturą. Wypełnialiśmy ankiety o naszych przodkach, a później mieliśmy lekcje o Polesiu – mówi Barbara Konopko z Zespołu Szkół Gastronomicznych. – Prezentujemy kulturę tatarską. Przygotowaliśmy tradycyjne tatarskie pierożki i tatarski jabłecznik. Dzięki warsztatom odkryliśmy pierwiastek orientu w naszym mieście, o którym wcześniej nie mieliśmy pojęcia – mówi Aleksandra Dębicka. – W naszej szkole były dwa spotkania dotyczące kultury tatarskiej, a oprócz tego sami pracowaliśmy w domu, szukając informacji o Tatarach; byliśmy też w archiwum, by zdobyć rozmaite informacje dotyczące tej narodowości. To dla nas nowe doświadczenie – dodaje Piotr Malinowski z Gimnazjum nr 9.

  „Warsztaty Wielokulturowości” zorganizowała Fundacja Czysta Woda w Gorzowie Wlkp. w partnerstwie z Zespołem Szkół Odzieżowych im. Krzysztofa Kieślowskiego, które odbyły się w ramach projektu „Rok 2013 – rokiem wielokulturowości w naszym mieście” współfinansowanego przez Urząd Miasta Gorzowa Wlkp.

   

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół