• facebook
 • rss
 • Patriotyczna rywalizacja

  Katarzyna Buganik

  dodane 09.11.2013 11:02

  Diecezjalny Konkurs Patriotyczny "Ojczyzno ma" odbył się 8 listopada w Muzeum Ziemi Lubuskiej w Zielonej Górze. Z 36 uczestników wyłoniono najlepszą dziesiątkę, która wzięła udział w finale konkursu.

  Pierwszy, szkolno-parafialny etap konkursu odbył się już w maju. Drugi zrealizowano przed Świętem Niepodległości. Uczniowie z różnych szkół diecezji zmagali się najpierw z pisemnym testem, po którym 10 najlepszych uczestników rywalizowało w finale, przeprowadzonym na zasadzie turnieju „1 z 10”. Finaliści musieli sobie poradzić z pytaniami werbalnymi i multimedialnymi, m.in. z zakresu historii Polski, wiedzy o społeczeństwie, religioznawstwa i wiedzy o Kościele lokalnym.

  – Pytania były o różnym stopniu trudności. W konkursie chciałem sprawdzić swoją wiedzę, ale uczestniczyłem w nim także dlatego, że wartości patriotyczne są dla mnie ważne. Być patriotą to znaczy kochać swoja ojczyznę i się jej nie wstydzić – mówi Hubert Wulbach z Chwalęcic.

  Konkurs miał nie tylko sprawdzić wiedzę, ale także uwrażliwić na wartości religijne i patriotyczne. – My, dorośli, jesteśmy zobowiązani do tego, żeby podjąć refleksję i ze szczególną mocą dzieciom przekazywać ducha patriotyzmu, umiłowania ojczyzny i związania człowieka z Bogiem. Dziś w Europie chce się Pana Boga postawić w nawias, dlatego trzeba pokazać zakorzenienie Polski w Chrystusie, jako tej, która jest ostoją chrześcijaństwa w Europie – mówi Urszula Furtak, prezes Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej.

  Podczas finałowych eliminacji obecny był bp Tadeusz Lityński, który podziękował uczestnikom i organizatorom za udział w konkursie. – Dziękuję wam za cząstkę doświadczenia, czym jest Polska. Niezwykły klimat tego spotkania i to, że wzięliście udział w tym konkursie dają nam poczucie tożsamości i dumy, że jesteśmy Polakami – mówił biskup.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół