• facebook
 • rss
 • Język zrozumiały dla wszystkich - muzyka

  ks. Marcin Siewruk

  dodane 30.12.2013 13:47

  KSM z Zielonej Góry i BDKJ z Görlitz zorganizowały międzynarodowy projekt muzyczny dla młodzieży w Neuhausen.

  W młodzieżowym ośrodku diecezji Görlitz, Don Bosco-Haus w Neuhausen, 50 młodych ludzi od 27 do 30 grudnia wspólnie przygotowuje się do wykonania utworów muzyki świątecznej, związanej z okresem Bożego Narodzenia. Repertuar jest bardzo bogaty i obejmuje kompozycje w różnych językach – angielskim, polskim, niemieckim, francuskim, hebrajskim.

  – Wspólny pobyt jest okazją do przedłużenia świątecznej atmosfery i przeżycia jej w międzynarodowym towarzystwie. Dla mnie największym zaskoczeniem jest obserwowanie, w jaki sposób wspólne ćwiczenie osób, które często wcześniej nigdy się nie znały, prowadzi do celu, do wspólnego wykonania świątecznych utworów – powiedział Arkadiusz Müller, koordynator projektu „Świąteczne warsztaty muzyczne”, od 4 lat odpowiedzialny za organizację spotkania młodzieży z Polski i Niemiec. Pomysł i jego realizacja trwają już od kilku lat, wcześniej było to spotkanie uczniów ze Szkoły Katolickiej w Zielonej Górze i młodzieży katolickiej z diecezji Görlitz pilotowane przez BDKJ (Związek Młodzieży Katolickiej Diecezji Görlitz). W tym roku po raz pierwszy w organizację świątecznych warsztatów włączyło się Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży z Zielonej Góry.

  – Spotkaliśmy się z Arkadiuszem w lutym 2013 r. Po rozmowie z udziałem Anny Traczyk, dotychczasowej współorganizatorki z polskiej strony, postanowiliśmy włączyć się w organizację świątecznego muzykowania, żeby ten projekt mógł się dalej rozwijać. To wydarzenie daje nam okazję nawiązać współpracę z młodzieżą katolicką z sąsiedniej diecezji Görlitz – powiedział Łukasz Brodzik,  prezes KSM diecezji zielonogórsko-gorzowskiej. Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez PNWM (Polsko Niemiecka Współpraca Młodzieży). Uwieńczeniem, kilkudniowej i żmudnej pracy pod okiem specjalistów będzie koncert, który odbędzie się 30 grudnia w kościele pw. św. Jadwigi w Neuhausen. Wśród gości zaproszonych na koncert podsumowujący warsztaty są mieszkańcy Neuhausen, rodziny młodzieży oraz biskup diecezji Görlitz, Wolfgang Ipolt, który potwierdził swoją obecność na koncercie. Wśród uczestników międzynarodowego spotkania młodzieży są osoby, które cyklicznie uczestniczą w warsztatach oraz takie, które przyjechały do Don Bosco-Haus po raz pierwszy.

  Dlaczego przyjeżdżają? – Bardzo lubię spędzać czas z innymi i cieszę się na nasze wspólne, wielodniowe próby śpiewu – powiedziała Viktoria Neubert z Neuzelle. A Ewa Tarnawa z Zielonej Góry dodała: – Jestem studentką, o projekcie dowiedziałam się z ogłoszeń parafialnych i bardzo zainteresował mnie temat warsztatów, świąteczna oprawa oraz możliwość spędzenia czasu w międzynarodowym towarzystwie, wspólnych rozmów, podszkolenia praktycznej znajomości języka niemieckiego.

  Wspólne spędzenie czasu na warsztatach muzycznych, między Świętami Bożego Narodzenia a Nowym Rokiem, to okazja do wzajemnego poznania się, poszerzenia horyzontów i wyśpiewania w wielu językach radosnej nowiny o narodzeniu Jezusa-Zbawiciela wszystkich ludzi.


   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół