• facebook
 • rss
 • 3. Lubuski Orszak Trzech Króli

  ks. Marcin Siewruk

  dodane 04.01.2014 13:43

  - Zapraszamy wszystkich zielonogórzan do udziału w 3. Lubuskim Orszaku Trzech Króli. Jest to impreza ponad podziałami, integrująca całą społeczność - mówiła organizatorka Eleonora Szymkowiak.

  Podczas konferencji prasowej 3 stycznia organizatorzy przedstawili szczegóły Lubuskiego Orszaku Trzech Króli. Po raz trzeci przejdzie on ulicami Zielonej Góry. 6 stycznia w kościele pw. Świętego Zbawiciela o godz. 12 zostanie odprawiona Msza św., po jej zakończeniu wyruszy lubuski orszak. Reżyserami całego przedsięwzięcia są Gerard Nowak i Małgorzata Wower. Główną organizatorką zielonogórskiego orszaku jest Eleonora Szymkowiak. – Możemy powiedzieć, że Lubuski Orszak Trzech Króli powoli wpisuje się w wojewódzki krajobraz imprez kulturalnych – zaznaczyła E. Szymkowiak.

  Zaangażowane w organizację projektu są powiat zielonogórski, powiat Nowa Sól i powiat Sulechów. Tegoroczny orszak będzie miał poszerzoną formułę, każdy z uczestników będzie aktorem odbywającego się spektaklu, wszyscy będą mogli śpiewać kolędy i aktywnie włączyć się w przedstawienie. Uczniowie wielu szkół z Zielonej Góry i okolic przygotowali dla uczestników Lubuskiego Orszaku Trzech Króli ok. 5 tys. koron królewskich. Organizatorzy potwierdzili, że wiele osób i instytucji, do których zwracali się o pomoc, bardzo chętnie włączyło się w przygotowania. – Zapewniam uczestników, że wszystkich czekają bardzo interesujące niespodzianki podczas Orszaku Trzech Króli w Zielonej Górze. Nie chciałabym teraz zdradzić tajemnicy, zapraszam 6 stycznia do udziału. Myślę, że na żadnym orszaku w Polsce nie ma ciepłej zupy dla wszystkich uczestników, a w Zielonej Górze poczęstujemy „królewską” zupą wszystkich chętnych – zapewniała E. Szymkowiak.

  Tegoroczny korowód będzie miał charakter misterium składającego się z 3 części. – Orszak będzie otwierała wielka karoca, w której pojedzie pani Eleonora otoczona aniołami wraz z sygnalistą królewskim, następnie pomaszerują perkusiści z orkiestry Zespołu Szkół Budowlanych, muzycy z Orkiestry Wojskowej, przebrani aktorzy z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, Trzej Królowie na wielbłądach (nie będą to żywe zwierzęta) ze swoim dworem. Kacper reprezentuje powiat nowosolski, w rolę króla wcieli się reżyser teatralny Edward Gramont, dwór Melchiora stanowić będzie społeczność z domu kultury z Sulechowa, a królem będzie sulechowski nauczyciel, rolę króla Baltazara odegra radny z Zielonej Góry Krzysztof Machalica. Następny w kolejności będzie dwór króla Heroda, bez samego Heroda – będą to diabły z Lucyferem na szczudłach.

  Kolejni w orszaku pójdą honorowi goście, prowadzeni przez bp. Stefana Regmunta: marszałek województwa lubuskiego Elżbieta Nowak, prezydent Zielonej Góry Janusz Kubicki, burmistrzowie, katecheci, radni, uczniowie szkół z Zielonej Góry, z gminy i powiatu Zielona Góra. Orkiestra z Zastalu utworzy kolejną grupę w pochodzie, a za nią dołączą do orszaku wszyscy uczestnicy.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół