• facebook
 • rss
 • Tradycyjne i współczesne ujęcia

  Krzysztof Król

  dodane 26.01.2014 13:17

  Za nami XXIV Spotkania Grup Kolędniczych i Jasełkowych. Jak co roku jury miało twardy orzech do zgryzienia. 24 stycznia w Sulęcińskim Ośrodku Kultury odbył się wojewódzki finał z udziałem 14 grup z całego województwa.

  Zanim doszło do finału odbyły się eliminacje powiatowe. Wystartowało w nich 86 grup, które liczyły łącznie 1751 wykonawców. Na sulęcińskiej scenie zaprezentowało się 14 najlepszych zespołów, to około 350 osób. – Celem spotkań jest kultywowanie tradycji jasełkowej i podtrzymywanie jej w każdej szkole – wyjaśnia Anna Zadłużna z Regionalnego Centrum Kultury i Animacji w Zielonej Górze, które jest głównym organizatorem przeglądu. – Dziś można zobaczyć i zarówno tradycyjne jasełka, ale też nie brakuje współczesnych ujęć, przedstawionych w formie opowieści wigilijnych. Oczywiście punktem wyjścia jest historia Bożego Narodzenia – dodaje.

  Rada Artystyczna w składzie: s. Maria Piętak, Barbara Bednarek, Kazimierz Rodak, Leszek Bończuk i Bartłomiej Skrzypczak postanowiła przyznać tytuł laureata dla następujących zespołów: „Owo i to” ze Specjalnego Ośrodka Szkolno Wychowawczego w Lubsku, Teatrzyku z Publicznej Szkoły Podstawowej w Strzelcach Krajeńskich, Zespołu Teatralnego „Dzikusy” z Zespołu Szkół Katolickich w Nowej Soli, „Szelest” ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Żarach, „Katharsis” z Zespołu Szkół w Bogdańcu, Młodszej grupie Teatralnej „Maska” z Miejskiego Domu Kultury w Rzepinie.

  Natomiast wyróżnienia otrzymały następujące grupy: „Mali kolędnicy” ze Szkoły Podstawowej w Wicinie, „Wesołe Przedszkolaki” z Miejskiego Przedszkola nr 5 w Żaganiu, „Misiaczki” z Publicznego Przedszkola w Torzymiu, Grupa Teatralna z Publicznego Gimnazjum w Zaborze, Szkolne Koło Teatralne ze Szkoły Podstawowej im. ks. Jerzego Popiełuszki w Zaborze, „Lub-Folklub” ze Szkoły Podstawowej w Lubaniach, „Szkrabole” z Młodzieżowego Centrum Kultury i Edukacji „Dom Harcerza” w Zielonej Górze.

  Na zakończenie przeglądu gościnnie wystąpił zespół „Sowizdrzałki” ze Szkoły Podstawowej w Drzonkowie.

  Kilka nagród ufundował bp Stefan Regmunt.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół