• facebook
 • rss
 • Quiz z teologii

  Katarzyna Buganik

  dodane 07.03.2014 14:55

  Diecezjalny finał XXIV Olimpiady Teologii Katolickiej zatytułowanej "Męczennicy XX wieku – świadkowie wiary", odbył się 7 marca w Instytucie Filozoficzno-Teologicznym im. Edyty Stein w Zielonej Górze.

  Blisko 30 uczestników, uczniów szkół średnich, podczas eliminacji diecezjalnych zmagało się z pisemnym testem, dotyczącym m.in. męczenników XX wieku, nauczania Jana Pawła II i dokumentów Soboru Watykańskiego II. Wśród wielu pytań były m.in.: Jak brzmiało życiowe motto pani Marianny Popiełuszko? Jakiego ważnego aktu dokonał bp Kozal w Lądzie? czy Którego dnia we wrześniu 1939 roku wojska niemieckie zajęły Bydgoszcz? – Olimpiada służy zgłębianiu wiedzy teologicznej, która jest bardzo ciekawa i szeroka. Dzisiaj oparcie się na świadkach wiary jest wartościowe i ważne, bo przeżywamy kryzys wartości i autorytetów. Postaci, które były wierne pewnym ideom do końca życia, są cenną wskazówką dla młodego człowieka – zauważa ks. Wojciech Lechów, dyrektor Wydziału Nauki Katolickiej Kurii Diecezjalnej w Zielonej Górze. 

  Przygotowanie do olimpiady dla wielu było wyzwaniem, ale i ciekawym doświadczeniem. – Przygotowywałem się prawie dwa miesiące i poznałem życie męczenników. Chciałem to zrobić dla siebie, trochę się dokształcić i mieć jakieś wzorce do naśladowania – mówi Emil Lorenc z I LO w Żarach. – Jestem osobą wierzącą. W takich konkursach brałam już udział w gimnazjum. Co roku jest coś nowego i to nas wzbogaca, to także przybliżenie do Boga. Dla mnie ważne jest wzięcie udziału w konkursie, a nie nagrody – dodaje Ania Dworak z V LO w Zielonej Górze. 

  Wśród uczestników wyłoniono sześć najlepszych osób. Laureaci trzech pierwszych miejsc: Filip Kwiatkowski z I LO w Zielonej Górze (I miejsce), Agnieszka Kowalska z I LO w Zielonej Górze(II miejsce) i Marzena Kuczyńska II LO w Gorzowie (III miejsce), wezmą udział w eliminacjach centralnych, które odbędą się w Bydgoszczy.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół