• facebook
 • rss
 • Przyjdź do stalagu

  Katarzyna Buganik

  dodane 17.03.2014 21:47

  Muzeum Obozów Jenieckich w Żaganiu zaprasza na obchody 70. rocznicy Wielkiej Ucieczki, które rozpoczną się już 22 marca, a zakończą 29 marca.

  Piknik rodzinny, prezentacja grup rekonstrukcji historycznej, przejazd pociągiem osobowym retro „Harry” oraz rajd harcerski – m.in. takie atrakcje przygotowano z okazji 70. rocznicy Wielkiej Ucieczki ze Stalagu Luft III w Żaganiu.

  Wielka Ucieczka to akcja podjęta przez jeńców Stalagu Luft III i przygotowywana przez 11 miesięcy. Plan ucieczki, przy której pracowało blisko 600 jeńców, zakładał wydostanie się na wolność ponad 200 jeńców. Droga do wolności miała prowadzić trzema podziemnymi tunelami o kryptonimach „Dick”, „Tom” i „Harry”. Ostatecznie szansą na ucieczkę okazał się tylko tunel „Harry”, ponieważ dwa pozostałe korytarze zostały odkryte przez Niemców. Ucieczka tunelem „Harry” odbyła się w nocy z 24 na 25 marca 1944 roku. Uciec udało się 76 osobom, z których tylko trzy odzyskały wolność. Pozostali uciekinierzy zostali złapani przez Niemców. 50 z nich na rozkaz Hitlera rozstrzelano.

   

  Ramowy plan obchodów 70. Rocznicy Wielkiej Ucieczki:

  22 marca (sobota)

  – 11:00-15:00 – „Wielka Ucieczka” - piknik rodzinny na pl. Gen. Maczka – aktor Krzysztof Janczak, czyli Pan Yapa zaprasza wszystkie dzieci do wspólnej zabawy. W programie gry i konkursy, występy grup artystycznych, grochówka wojskowa oraz wata cukrowa.

  – 10:00-16:00 – Muzeum Obozów Jenieckich: „Ucieczka w historię” – piknik militarny na terenie muzeum.

  – 16:00 – pokaz dynamiczny grup rekonstrukcyjnych.

  23 marca (niedziela)

  – 10:00-16:00 – Muzeum Obozów Jenieckich: „Ucieczka w historię” – prezentacje grup rekonstrukcji historycznej (czołg T-34/85 RUDY), piknik militarny.

  Ekspozycja sprzętu bojowego 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

  O godzinie 12:00 widowisko historyczne „Wielka Ucieczka” – pokazy dynamiczne oraz inscenizacja dla upamiętnienia 70. rocznicy Wielkiej Ucieczki.

  24 marca (poniedziałek)

  Tunel ‘Harry’ – godz. 12:00 Oficjalna uroczystość z okazji 70. Rocznicy Wielkiej Ucieczki.

  Dodatkową atrakcją będzie przejazd pociągu osobowego retro „Harry” na trasie Poznań–Żagań. Skład z parowozem wjedzie na bocznicę kolejową na terenie Stalagu VIIIC dowożąc turystów w pobliże tunelu „Harry”. Po zakończeniu uroczystości zwiedzanie Muzeum Obozów Jenieckich.

  25 marca (wtorek)

  Great Escape 50 March – przemarsz 50 oficerów RAF trasą Żagań-Poznań.

  Rozpoczęcie marszu oraz apel przy Tunelu ‘Harry’ godz. 8:30.

  Marsz jest hołdem dla 50 lotników, uczestników ucieczki rozstrzelanych przez Gestapo i pochowanych na poznańskiej Cytadeli. Stąd symboliczna trasa marszu Żagań–Poznań oraz symboliczna liczba uczestników – 50. Przemarsz zakończy ceremonia wojskowa na cmentarzu brytyjskim w Poznaniu (Cytadela) 28 marca. Grupa żołnierzy RAF pokona 170 kilometrów w ciągu 4 dni na trasie: Żagań – Nowa Sól – Kębłowo – Granowo – Luboń – Poznań.

  27 marca (czwartek)

  Konkurs historyczny dla uczniów szkół żagańskich ‘Wielka Ucieczka’

  Muzeum Obozów Jenieckich, godz. 11:00

  28 marca (piątek)

  Rajd Harcerski „Wielka Ucieczka’ 2014

  Rozpoczęcie rajdu/apel przy Mauzoleum Lotników Alianckich, godz. 18:00

  29 marca (sobota)

  40. Cross Żagański – bieg przełajowy dla upamiętnienia 70. rocznicy Wielkiej Ucieczki

  Muzeum Obozów Jenieckich, godz. 11:00

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół