• facebook
 • rss
 • Kierunek rodzina

  Krzysztof Król

  dodane 24.03.2014 21:31

  "Kto w rodzinie - ten nie zginie" - to hasło tegorocznego Festiwalu Życia, który w tym roku odbywa się już po raz dziewiąty.

  Przedsięwzięcie, które koordynuje Diecezjalne Duszpasterstwo Rodzin, to wspólna inicjatywa wielu środowisk. Impulsem do organizowania Festiwalu Życia jest Narodowy Dzień Życia ustanowiony przez polski parlament (24 marca) oraz Dzień Świętości Życia ustanowiony przez Kościół katolicki (25 marca).

  W trakcie siedmiu dni nie brakuje wydarzeń modlitewnych, kulturalnych i edukacyjnych. Już we wtorek w Gorzowie, Głogowie i Zielonej Górze odbędą się Msze św. podczas których wierni będą mogli podjąć się dzieła Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Także we wtorek w Gorzowie, a w środę w Zielonej Górze klerycy z paradyskiego seminarium zaprezentują swoje nowe przedstawienie pt. „Światełko”. Natomiast w czwartek w Zielonej Górze odbędą się projekcje filmów: „Największy z Cudów” i „Fireproof”, w piątek koncert zespołu: „New Life'M”, a w sobotę modlitewny wieczór chwały. Kulminacyjnym momentem Festiwalu Życia będzie Marsz dla Życia, który przejdzie zielonogórskimi ulicami w niedzielę 30 marca.

  Obecny na konferencji prasowej bp Tadeusz Lityński zauważył, że zadaniem Festiwalu Życia jest zwrócenie uwagi na różne przestrzenie ludzkiego życia. – W tym roku szczególny akcent kładziemy na małżeństwo i rodzinę. W tej przestrzeni pojawia i rozwija się życie, ale na to życie napotyka często szereg niebezpieczeństw i zagrożeń – mówił bp Lityński. – W czasie bezpośredniego przygotowania do kanonizacji Jana Pawła II, nie sposób nie wspomnieć jego wielkiego zaangażowania na rzecz małżeństwa i rodziny. On podkreślał bardzo mocno, że przyszłość ludzkości i przyszłość świata idzie przez rodzinę. Kontynuatorami tej myśli są jego następcy czyli wcześniej papież Benedykt XVI, a teraz papież Franciszek – dodał.

  Większość uczestników konkursu literackiego "Zgrana rodzina"   Większość uczestników konkursu literackiego "Zgrana rodzina" Krzysztof Król /GN Duszpasterz rodzin ks. Mariusz Dudka podkreślił, że troska o życie to nie tylko zadanie dla księdza, ale dla ruchów, stowarzyszeń i każdego chrześcijanina. – Rolą tego festiwalu jest przede wszystkim pokazanie piękna życia, ale też oczywiście okazją do przypomnienia jak wielkim błędem i katastrofa jest to kiedy ktoś te życie odbiera – zauważył ks. Dudka. – W tym rok poprzez hasło: „Kto w rodzinie – ten nie zginie” chcemy pokazać piękno rodziny, radość rodziny, świętość rodziny – dodaje.

  O szczęśliwą rodzinę trzeba jednak się naprawdę postarać. Mariola i Piotr Narowscy z Ruchu „Spotkania Małżeńskie” podkreślali, że w dzisiejszych czasach najważniejszy jest prawdziwy dialog. – My jesteśmy przedstawicielami wspólnoty, której charyzmatem jest dialog, ale dialog rozumiany tylko jako komunikacja werbalna małżonków i członków rodziny, ale jako sposób na porozumiewanie się, na odkrywanie siebie, na dzielenie się sobą nawzajem, na stawanie się przeźroczystym dla siebie, a poprzez to budowanie jak najgłębszych więzi – podkreślała pani Mariola. A problemów nie brakuje. – Nasz ruch organizuje spotkania weekendowe dla małżonków „Dialogi we dwoje”. Kiedyś par z kryzysami przyjeżdżały 2 lub 3. Teraz te proporcje dramatycznie się odwróciły. Większość par małżeńskich przyjeżdża z dużymi problemami, z dużymi konfliktami, a nawet ze złożonymi pozwami o rozwód lub w separacji – kontynuowała zielonogórzanka.

  Na zakończenie konferencji prasowej rozstrzygnięto konkurs literacki dla gimnazjalistów zatytułowany: „Zgrana rodzina”. Najlepszy okazał się Krzysztof Kuncewicz z gimnazjum katolickiego w Zielonej Górze.

  PROGRAM

  FESTIWAL ŻYCIA 2014
  "Kto w rodzinie – ten nie zginie"

  24 marca               
  poniedziałek     
  Konferencja Prasowa i rozwiązanie konkursu literackiego
  (kawiarnia „Pod Aniołami” godz. 10.00)

  25 marca
  wtorek
  Eucharystia
  Uroczystość Zwiastowania Pańskiego - Duchowa Adopcja Dziecka Poczętego

  Głogów – parafia pw. NMP Królowej Polski – godz. 9.00
  (deklaracje przyjmie ks. Mariusz Dudka)
   
  Gorzów Wlkp.– parafia pw. św. Maksymiliana Kolbe – godz. 18.00
  (deklaracje przyjmie bp Paweł Socha)
  po Mszy Św. spektakl Teatru Kleryckiego Zdumienie
     
  Zielona Góra – parafia pw. Najświętszego Zbawiciela – godz. 18.30 (deklaracje przyjmie bp Tadeusz Lityński)

  26 marca
  środa  
  spektakl Teatru Kleryckiego Zdumienie tyt.: "Światełko"
  (Teatr Lubuski – scena kameralna, godz. 17.00 i 19.00 – rezerwacja – mail: ksmzg@zg.ksm.org.pl lub tel. 68 4539273 w godz. 8.00-16.00)

  27 marca
  czwartek
  projekcja filmu "Największy z Cudów" - godz. 9.00, 11.00 i 17.00
  projekcja filmu "Fireproof" (Próba ogniowa) - godz. 19.00
  (Sala Jasnogórska przy parafii pw. Ducha Świętego, ul. Bułgarska 30 – informacja i dystrybucja kart wstępu Ewa i Tomasz Pogorzelscy: etpogorzelscy@gmail.com tel: 602 740 188 lub 698 560 313)

  28 marca
  piątek
  Koncert zespołu  New Life'M (parafia pw. Najświętszego Zbawiciela – godz. 19.00)

  29 marca
  sobota
  Wieczór chwały (parafia pw. św. Franciszka z Asyżu – godz. 18.00)

  30 marca
  niedziela
  Eucharystia pod przewodnictwem bp. Tadeusza Lityńskiego (parafia pw. Najświętszego Zbawiciela – godz. 12.00)

  Marsz dla Życia
  (ok. godz. 13.30– do par. pw. Ducha Świętego)

  Miasteczko Życia
  (ok. godz. 15.00– przy par. pw. Ducha Świętego, rozwiązanie konkursu fotograficznego, krwiobus, zabawy dla dzieci, pokaz ratownictwa medycznego, poczęstunek, itp)

  Więcej informacji: www.facebook.com/FestiwalZyciaZG

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół