• facebook
 • rss
 • Wiara czyni życie pięknym

  ks. Marcin Siewruk

  dodane 29.03.2014 23:20

  Historia zatoczyła koło, konkurs papieski w Zielonej Górze towarzyszył życiu, odchodzeniu i uznawaniu świętości bł. Jana Pawła II.

  Już po raz dziesiąty nauczyciele Zespołu Szkół Budowlanych im. Tadeusza Kościuszki w Zielonej Górze zorganizowali 29 marca przy współpracy Zielonogórsko-Gorzowskiego Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu Diecezjalny Konkurs Papieski „Młodzież w nauczaniu Jana Pawła II”. Pomysłodawczynią konkursu w 2004 r. była dyrektorka szkoły Małgorzata Ragiel, którą wspiera od samego początku kadra nauczycielska. – Chcieliśmy, żeby jak najwięcej młodzieży wzięło do ręki nauczanie Jana Pawła II i wczytało się w nie jak najgłębiej. Zakładaliśmy, że nie będziemy fundować nagród materialnych, ale podkreślimy walor duchowy. Co roku laureaci wyjeżdżają do Watykanu i wędrują śladami Jana Pawła II w Polsce – podkreśliła Małgorzata Ragiel. W realizacji pomysłu organizatorów wspierają biskupi diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, bp Adam Dyczkowski i bp Stefan Regmunt. – Organizatorzy z Zespołu Szkół Budowlanych pokazują, że tworzy się pewna elita wśród młodzieży, która żyje słowem Ojca Świętego bł. Jana Pawła II i będzie niosła te słowa w następne pokolenia, ponieważ nauczanie papieża ma ponadczasowy charakter. My wszyscy jesteśmy inni dzięki słowom Jana Pawła II – mówił bp Stefan Regmunt. Wśród osób i organizacji wspierających organizatorów należy wymienić również przedstawicieli Miasta Zielona Góra, parlamentarzystów, Lubuskie Kuratorium Oświaty, Akcję Katolicką. Pierwsza laureatka konkursu papieskiego brała udział w uroczystościach pogrzebowych Jana Pawła II, a zwyciężczyni jubileuszowej edycji będzie uczestniczyć w uroczystościach kanonizacyjnych bł. Jana Pawła II w Rzymie 27 kwietnia. Konkurs w Zielonej Górze to nieprzypadkowa, wspólna droga młodzieży diecezji zielonogórsko-gorzowskiej z Ojcem Świętym Janem Pawłem II. Ok. 8 tys. uczestników na etapach szkolnych konkursu i 741 finalistów potwierdzają skalę wydarzenia. W jubileuszowej edycji wzięło udział 97 uczniów z 27 szkół. Laureatką X Diecezjalnego Konkursu Papieskiego „Młodzież w nauczaniu Jana Pawła II” została uczennica III klasy Zespołu Szkół Ekonomicznych w Zielonej Górze Iwona Gowarzewska. – Przygotowywałam się do dzisiejszego konkursu przez pół roku, co tydzień z katechetą panem Łukaszem Chamerą, poświęcaliśmy parę godzin na dokładne analizowanie tekstów bł. Jana Pawła II. Jestem bardzo zadowolona, że udało mi się zwyciężyć, chociaż najtrudniejszą częścią konkursu okazał się finał – powiedziała Iwona.

  W finale stojącym jak zwykle na bardzo wysokim poziomie 5 miejsce zajął Mateusz Grochala z II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wlkp., 4 miejsce przypadło Paulinie Ratajczak z Zespołu Szkół Budowlanych im. Tadeusza Kościuszki w Zielonej Górze, 3 miejsce zajął Denis Lewandowski z Liceum Ogólnokształcącego im. K. K. Baczyńskiego w Nowej Soli, 2 miejsce wywalczył Mikołaj Słupiński z II Liceum Ogólnokształcącego w Gorzowie Wlkp.

  Atmosfera konkursu od samego początku przeniknięta jest życzliwością i stwarza okazję do budowania relacji, pomiędzy organizatorami i uczestnikami, ponieważ wszyscy mają okazję spotkać się z niezwykłą osobowością bł. Jana Pawła II. Jest zawsze czas na rozmowy, przygotowany jest program artystyczny i oczywiście organizatorzy nie zapominają o uroczystym obiedzie dla wszystkich biorących udział konkursie. Nauczyciele i księża podkreślają rodzinny klimat, jaki za każdym razem towarzyszy konkursowi. Wielu uczestników z wielką życzliwością wspomina swój udział. Rocznicowa edycja była okazją do wspomnień, zaproszono również laureatów wcześniejszych edycji konkursu.

  – Czujemy się zaszczycone, że możemy być dzisiaj tutaj i uczestniczyć w X-jubileuszowym konkursie papieskim, to bardzo miło, że organizatorzy pamiętali o nas. To dla mnie swoistego rodzaju powrót, do minionych przeżyć, mogę zobaczyć, co się zmieniło. W ubiegłym roku skończyłam studia, obecnie jestem lekarzem w trakcie stażu podyplomowego. Patrząc z perspektywy czasu, konkurs był okazją do pogłębienia wiary, okazją do moralnego ustosunkowania się do tego, co dzieje się w świecie, dał drogowskaz, że trzeba od siebie wymagać, a to jest bardzo potrzebne w codziennym kontakcie z ludźmi, którzy już przez samą chorobę czują się odarci ze swojej godności. – mówi Paulina Hamys, laureatka pierwszej edycji Konkursu Papieskiego „Młodzież w nauczaniu Jana Pawła II” w 2005 r.

  – Dokładnie pamiętam, że tematem konkursu było nauczanie Jana Pawła II o rodzinie. Kiedy obecnie mówi się tyle o kryzysie rodziny, o zagrożeniach wyraźnie widać jak bardzo aktualna jest nauka bł. Jana Pawła II, głos Kościoła na jej temat. Nikt mi nie wmówi, że zło można nazwać dobrem. Od konkursu minęły dwa lata, obecnie studiuję na drugim roku Papieskiego Wydziału Teologicznego we Wrocławiu, gdzie pogłębiam swoje zainteresowania teologiczne – powiedziała Monika Tomczak laureatka diecezjalnego konkursu papieskiego w 2012 r.

  – W konkursie papieskim brałam udział 3 razy z rzędu. W 2011 r. zdobyłam I miejsce i miałam zaszczyt brać udział w uroczystościach beatyfikacyjnych. Muszę szczerze przyznać, było to dla mnie niesamowite przeżycie. W minionym roku jako laureatka wyjechałam na pielgrzymkę do Madjugorie, wróciłam z niej odmieniona. Przygotowując się za każdym razem do konkursu, uświadamiałam sobie, że nauczanie bł. Jana Pawła II jest ponadczasowe, wszystko co mówił papież kiedyś, sprawdza się dzisiaj – wspomina Dorota Błajet, studentka I roku położnictwa.

  Kanonizacja Ojca Świętego jest zamknięciem pewnego etapu konkursu papieskiego organizowanego przez Zespół Szkół Budowlanych w Zielonej Górze, ale jednocześnie daje okazję do kontynuacji i stworzenia nowej formuły, nowej propozycji dla młodzieży. Organizatorzy planują kolejną odsłonę diecezjalnego konkursu papieskiego pt.: „Boże Miłosierdzie – testament Jana Pawła II”.

   

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół