• facebook
 • rss
 • Fatima wciąż aktualna

  Katarzyna Buganik

  dodane 19.05.2014 18:30

  Sympozjum mariologiczne "Tajemnica Fatimy" w historii i w teologii odbyło się 19 maja w Wyższym Seminarium Duchownym w Gościkowie-Paradyżu.

  Jaki cel i znaczenie mają objawienia fatimskie w stosunku do historii Polski i świata? Czym są maryjne objawienia prywatne? W jaki sposób interpretować III. Tajemnicę fatimską? - m.in. na te pytania starali się odpowiedzieć prelegenci podczas spotkania.

  Sympozjum rozpoczęła Msza św., po której swoje wykłady wygłosili: ks. dr Zb. Cieszkowski - „Maryjne objawienia prywatne. Kryteria ich rozeznania i teologiczna interpretacja";ks. prof. J. Bujak - „Aktualność Orędzia fatimskiego w świetle postulatów Nowej Ewangelizacji"; ks. prof. K. Wojtkiewicz - „Recepcja teologiczna III. Tajemnicy fatimskiej po jej ogłoszeniu”; ks. dr W. Bożejewicz - „Fatima a historia XX wieku” oraz ks. dr hab. J. Radkiewicz - „Fatima a Polska”.

  W prelekcjach omawiano m.in. problematykę wydarzeń związanych z II wojną światową i Janem Pawłem II, które miały związek z objawieniami fatimskimi i Maryją. Wśród nich pojawił się m.in. fakt zwycięstw aliantów podczas wojny w wielkie święta maryjne czy uratowanie życia papieżowi podczas zamachu 13 maja 1981 roku.

  Podczas sympozjum zwrócono również uwagę na symbolikę zwartą w objawieniach fatimskich oraz istotę duchowości fatimskiej. Omówiono także inicjatywy, które w związku z Fatimą podjęto w Polsce i na świecie, a do których zalicza się m.in. zawierzenie Portugalii i Polski Niepokalanemu Sercu Maryi czy powstanie Krucjaty Różańca Rodzinnego.

  Sympozjum zorganizowano z myślą o setnej rocznicy objawień fatimskich, która odbędzie się w 2017 roku i w ramach przygotowań do tego właśnie jubileuszu.

  - Nieznajomość treści objawień fatimskich jest bardzo czytelna we współczesnym świecie. Zna ją może tylko niewielka grupa ekspertów, stąd chcemy próbować trzy lata przed jubileuszem światowym, dopowiedzieć i pokazać istotne treści tych objawień, łącznie z historią dzieci i przyszłości świata. Chociaż nie wszystko da się wyjaśnić w interpretacji teologicznej, to jednak ważny jest cały kontekst historyczno-polityczny. Obserwując współczesne zagrożenia moralne i polityczne szukamy odpowiedzi w jednej z największych, poza objawieniem Chrystusa, prognoz wszech czasów, jakim są objawienia maryjne w Fatimie - wyjaśnia ks. dr hab. Jan Radkiewicz.

  Orędzie fatimskie jest uniwersalne i ciągle aktualne. Jest m.in. wołaniem o nawrócenie i modlitwę, i odnosi się nie tylko do świata, ale również do mniejszych społeczności lokalnych.

  - Maryja podnosi nas na wyższy poziom życia duchowego m. In. przez nabożeństwa i pokutę. Maryja jest najkrótszą drogą do Jezusa, a zatem także do naszego zbawienia i wieczności. Pamiętając o objawieniach fatimskich, nie powinniśmy również rezygnować z treści, które są w naszych lokalnych i regionalnych miejscach kultu maryjnego - tłumaczy ks. Radkiewicz.

  Sympozjum zorganizowały: Wydział Teologiczny Uniwersytetu Szczecińskiego, Wyższe Seminarium Duchowne w Gościkowie-Paradyżu oraz Diecezjalne Centrum Duchowości Maryjnej w Rokitnie.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół