• facebook
 • rss
 • Zanim rozpoczną katechizację

  Katarzyna Buganik

  dodane 22.08.2014 20:41

  Rejonowe dni katechetyczne odbyły się 20 sierpnia w Gorzowie Wlkp., 21 sierpnia w Zielonej Górze i 22 sierpnia Głogowie.

  We wszystkich trzech miejscach diecezji spotkanie rozpoczęła Eucharystia, której przewodniczył ks. bp Stefan Regmunt.

  - Nowy rok pracy katechetycznej chcemy rozpocząć z Bożym błogosławieństwem. Stawiamy sobie pytania czego od nas oczekuje Kościół, rodzice, szkoła i sami katechizowani? Kościół niewątpliwie pragnie, abyśmy pogłębiali u wychowanków wiarę i wychowali do życia moralnego. Rodzice oczekują pomocy w rozwoju religijnym i moralnym swoich dzieci. Szkoła pragnie byśmy byli odpowiedzialnymi i rzetelnymi w pracy katechetycznej, a dzieci i młodzież chcą byśmy byli obecni w ich życiu codziennym i aktualnych problemach - mówił bp Regmunt. - U progu nowego roku szkolnego i katechetycznego chcę zachęcić, żebyśmy zawierzyli Maryi swoich uczniów, swoją szkołę, rodziców i siebie samych - dodał.

  Hasłem spotkania były słowa „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. - Katecheta, który ma być ewangelizatorem musi najpierw sam podlegać ewangelizacji i wchodzić na drogę nawrócenia każdego dnia, i dopiero wtedy może głosić Słowo Boże. Dzisiaj Ewangelia się nie zmieniła, ale potrzeba nowych form, by dotrzeć do współczesnego człowieka - zauważa s. Maria Piętak.

  Podczas spotkania katecheci wysłuchali również wykładu ks. prof. dr hab. Zbigniewa Marka z Akademii Ignatianum w Krakowie pt. „Wychowanie moralne w katechezie”.

  Nauczyciele mieli również czas, by zapoznać się z podręcznikami, pomocami dydaktycznymi i nowościami na rynku wydawniczym oraz z nową ofertą metodyczną, a także nowościami w katechezie dotyczących m.in. obligatoryjności etyki, kursów katechetycznych dla nauczycieli przedszkoli oraz deklaracji rodziców o nauczaniu religii na poszczególnych etapach edukacyjnych.

  - Takie spotkania są potrzebne, by umocnić się duchowo. To pozwala później dawać świadectwo. Można również zapoznać się z nowymi pomocami dydaktycznymi, które są potrzebne w nauce. Uczę w gimnazjum. W ciągu roku korzystam z nie tylko z książek, ale i internetu - powiedziała nam Beata Sasin z Nowej Soli.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół