• facebook
 • rss
 • Servire in caritate

  Krzysztof Król

  dodane 09.09.2014 22:40

  Po raz kolejny bp Stefan Regmunt wręczył osobom aktywnie angażującym się w służbę na rzecz Kościoła odznaczenia „Zasłużony dla Diecezji Zielonogórsko-Gorzowskiej”. Uroczystość odbyła się 9 września w gorzowskiej katedrze.

  Wierni świeccy otrzymują wyróżnienia diecezjalne w rocznicę poświęcenia katedry w Gorzowie Wlkp. Odznaczenia wręczono na koniec Mszy św., której przewodniczył bp Regmunt. Ordynariusz przypomniał w homilii o roli świątyni w życiu człowieka wierzącego. – W rozumieniu Kościoła świątynia nie wystarcza, by można nazywać się Kościołem. Potrzebny jest żywy Kościół, społeczność, która uczęszcza do świątyni, i która ma świadomość, że nosi w swoim sercu Boga i żyje Jego nauką. Dlatego każda świątynia, a szczególnie katedralna, ma tworzyć żywy Kościół – mówił biskup. – Jest taki dzień w diecezji zielonogórsko-gorzowskiej, kiedy staramy się podziękować Panu Bogu za tych gorliwych naszych wiernych, którzy wspomagają naszych duszpasterzy, aby można było realizować to, co jest misją każdej świątyni na terenie parafii – dodał.

  Laureatami odznaczenia w tegorocznej edycji są wierni, którzy w swoich wspólnotach parafialnych angażują się w działalność charytatywną, animację grup duszpasterskich lub inne formy posługi. – Jednym z wyróżnionych jest Waldemar Hass z parafii pw. św. Klemensa w Głogowie. Jest katechetą i wychowawcą młodzieży. Aktywnie działa  w zarządzie Bractwa św. Jakuba Apostoła, pracując na rzecz popularyzacji kultu tego świętego w Polsce. Przyczynił się między innymi do odrodzenia dawnej tradycji pielgrzymek z głogowskiej kolegiaty do źródła św. Jakuba w Jakubowie. Współpracuje z mediami katolickimi. Pełni funkcję wicedyrektora Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Głogowie – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik kurii biskupiej.

  Kandydatów do uhonorowania diecezjalnym odznaczeniem przedstawiają parafie, dekanaty i instytucje diecezjalne. – Po zweryfikowaniu kandydatur przez kapitułę ostateczną decyzję o przyznaniu wyróżnienia podejmuje biskup diecezjalny. Osoby uhonorowane wyróżnieniem otrzymują odznaczenie w formie krzyża, na którym widnieją zwieńczony koroną symbol maryjny z wkomponowanym orłem oraz słowa: „Servire in caritate” („Służyć w miłości”), będące zawołaniem bp. Regmunta – wyjaśnia ks. Sapieha.

  Pełna lista odznaczonych:

  Jan Czaiński – Wschowa (par. św. Jadwigi Królowej), Józef Dec – Pław, Józef Jałowicki – Głogów (par. Miłosierdzia Bożego), Zbigniew Jurkowski – Jakubów, Waldemar Hass – Głogów (par. św. Klemensa), Danuta Kostusik – Szlichtyngowa, Radosław Łotoczko – Wawrów, Jan Mazurek – Głogów (par. Miłosierdzia Bożego), Alicja Skiba – Gorzów Wlkp. (par. św. Antoniego i św. Stanisława) i Weronika Szymczak – Maszewo Lubuskie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół