• facebook
 • rss
 • Św. Barbaro, ty w opiece swej nas miej

  ks. Marcin Siewruk

  dodane 04.12.2014 10:43

  4 grudnia górnicy wszystkich specjalności uroczyście świętują w dzień swojej patronki św. Barbary.

  W naszym regionie swoje święto obchodzą górnicy - naftowcy z zielonogórskiego oddziału PGNiG, górnicy pracujący w górnictwie podziemnym prowadzonym przez KGHM Polska Miedź SA oraz górnicy wydobywający węgiel brunatny w kopalni odkrywkowej „Sieniawa”. Tradycyjnie Barbórka jest okazją do uczestnictwa w Mszy św. w intencji górników, wręczenia odznaczeń zasłużonym pracownikom i podziękowania za odpowiedzialną i niebezpieczną pracę. Bp Stefan Regmunt odprawił w dniu św. Barbary Eucharystię w intencji górników i ich rodzin w Lubinie, a w Zielonej Górze będzie celebrował Mszę św. w intencji górników w kościele pw. Najświętszego Zbawiciela w piątek 5 grudnia o godz. 10.

  Św. Barbara pochodziła z Nikomedii. Z przekazów wynika, że została uwięziona w wieży i jako chrześcijanka ścięta przez ojca, który był poganinem, w okresie prześladowań za cesarza Maksymiana w 306 r.

  Św. Barbara jest patronką górników, artylerzystów i architektów.

  – Jestem przekonany, że św. Barbara troszczy się nieustannie o wszystkich górników, również o nas w Sieniawie i wstawiała się też za nami w najtrudniejszych momentach związanych z likwidacją starej kopalni i powstaniem nowej. Górnicy pozdrawiają się tradycyjnym „Szczęść, Boże”, wyrażając w ten sposób swoje zaufanie, że z Bożą pomocą wszystko pomyślnie się ułoży – powiedział Jerzy Jarosz, kierownik ruchu zakładu górniczego w Sieniawie.

  «« | « | 1 | » | »»

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół