• facebook
 • rss
 • Modlitwa o beatyfikację

  Krzysztof Król

  dodane 20.01.2015 12:28

  Msza św., modlitwa przy grobie sługi Bożego i promocja książki - to program czwartkowych obchodów 29. rocznicy śmierci bp. Wilhelma Pluty.

  Rocznicowej Mszy św. o godz. 11 będzie przewodniczył bp Stefan Regmunt, a homilię wygłosi ks. kan. Grzegorz Cyran, dyrektor Instytutu Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie Wlkp. – Po zakończeniu liturgii przy grobie bp. Pluty w przedsionku katedry gorzowskiej uczestnicy uroczystości odmówią specjalną modlitwę w intencji jego beatyfikacji. Wcześniej krótką relację o stanie zaawansowania procesu przedstawi postulator ks. Dariusz Gronowski – wyjaśnia ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

  Tego samego dnia o godz. 14 w Instytucie Biskupa Wilhelma Pluty w Gorzowie Wlkp. odbędzie się promocja książki „Biskup Wilhelm Pluta – biografia”, której autorem jest ks. Gronowski.

  Wilhelm Pluta urodził się 9 stycznia 1910 r. w Kochłowicach, dzielnicy Rudy Śląskiej. W 1934 roku otrzymał święcenia kapłańskie i podjął pracę duszpasterską, najpierw jako wikariusz, a następnie jako proboszcz. Równolegle kontynuował studia, które uwieńczył w 1947 roku obroną pracy doktorskiej na Uniwersytecie Jagiellońskim. 4 lipca 1958 roku został mianowany biskupem dla ordynariatu gorzowskiego. Po utworzeniu w 1972 roku przez papieża Pawła VI diecezji gorzowskiej został jej pierwszym biskupem.

  Niezwykle gorliwie sprawował posługę biskupią. Szczególnie troszczył się o formację duchowieństwa, rozwój duszpasterstwa rodzin i kształtowanie dojrzałych wiernych świeckich, świadomych swojej wiary i odpowiedzialności za Kościół. Był autorem śmiałych i nowatorskich rozwiązań duszpasterskich, które próbował realizować w diecezji powierzonej jego pieczy pasterskiej.

  22 stycznia 1986 roku zginął w wypadku samochodowym w Przetocznicy k. Krosna Odrzańskiego. Obecnie trwa jego proces beatyfikacyjny na etapie diecezjalnym.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół