• facebook
 • rss
 • To jest drugi cud

  kl. Dawid Klepusewicz

  dodane 23.01.2015 11:00

  Z okazji trwającego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan w Wyższym Seminarium Duchownym w Paradyżu odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, w którym wzięli udział duchowni i wierni Kościoła ewangelickiego.

  W tym roku Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan przypada między 18 a 25 stycznia. Z tej okazji 21 stycznia w naszym seminarium odbyło się nabożeństwo ekumeniczne, w którym wzięli udział wszyscy alumni oraz wierni Kościoła ewangelicko-augsburskiego. Ceremonii przewodniczył ks. Tadeusz Kuźmicki, diecezjalny referent ds. ekumenizmu. Wśród zaproszonych gości znaleźli się duchowni ewangeliccy: Christoph Bruckhoff z Berlina, Wolfgang Iskraut z Frankfurtu nad Odrą oraz Dariusz Lik – proboszcz parafii ewangelicko-augsburskiej w Zielonej Górze.

  Tematem nabożeństwa była rozmowa Chrystusa z Samarytanką, opisana w Ewangelii wg św. Jana (J 4, 1-42). W kazaniu ks. Iskraut nazwał ewangeliczną scenę „dyskusją ekumeniczną w obrębie judaizmu”. Spotkanie dwóch odmiennych od siebie wyznań (Żydów i Samarytan) określił on jako cud. „To, że możemy razem modlić się, czytać Pismo Święte, śpiewać – to jest drugi cud” – mówił dalej, nawiązując do różnic dzielących Kościół katolicki i protestancki.

  Po kazaniu wszyscy złożyli wyznanie wiary, a w zanoszonych następnie wspólnych modlitwach proszono Boga o jedność i otwartość wobec wiernych różnych wyznań. Szczególny wymiar miało przekazanie sobie znaku pokoju pomiędzy uczestnikami nabożeństwa.

  Spotkania ekumeniczne w Paradyżu mają już długą tradycję. Zawsze jednak jest to okazja do wspólnej modlitwy i wzajemnego zbliżenia między wiernymi różnych Kościołów, mającego służyć wypełnianiu prośby Jezusa: „Aby byli jedno” (J 17, 21).

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół