• facebook
 • rss
 • Bierut odszedł do lamusa!

  Krzysztof Król

  dodane 05.03.2015 11:25

  Z polskich miejscowości zniknęła prawdopodobnie ostatnia ulica jego imienia.

  Jeszcze na początku tego roku Bolesław Bierut był patronem jednej z ulic w Rudnicy koło Krzeszyc (diecezja zielonogórsko-gorzowska).

  Wtedy to do władz gminy napisał Andrzej Zawistowski, dyrektor Biura Edukacji Publicznej IPN w Warszawie. Zaapelował, by pozbyć się komunistycznego patrona z miasta.

  17 lutego podczas wiejskiego zebrania mieszkańcy ul. Bieruta w Rudnicy zgodzili się na zmianę nazwy na ul. Gorzowską.

  Tę decyzję zaakceptowała 3 marca rada gminy Krzeszyce. - Uchwaliliśmy zmianę nazwy tej ulicy. Zleciłem już wykonanie nowych tablic - mówi Stanisław Peczkajtis, wójt gminy Krzeszyce.

  Na ulicy Bieruta zachowały się trzy tabliczki z tą nazwą. Jedna z nich trafi do Fundacji Niepodległości z Lublina, druga trafi do izby pamięci w Zespole Szkół w Krzeszycach.

  - Natomiast trzecia pozostała na prywatnym domu, bo właścicielka domu uważa, że powinien pozostać po tej nazwie jakiś ślad historii w miejscowości. Zgodziła się, aby na jej posesji stanęła tablica z informacjami, kim był Bolesław Bierut. Kolejne pokolenia powinny wiedzieć, że przyczynił się do śmierci wielu Polaków - tłumaczy wójt.

  Dwie ostatnie tablice z napisem "Ulica Bieruta" wójt zdjął osobiście.

  - To był taki sentymentalny gest. Mój ojciec był więziony przez reżim Bieruta w latach 50. XX wieku, wcześniej sowieci wywieźli rodzinę ojca na Syberię. Gdy demontowałem tabliczkę, w duchu powiedziałem sobie: „Tato, robię to dla Ciebie” - opowiada Stanisław Peczkajtis.

  Andrzej Zawistowski z IPN zaproponował, aby dawną ulicę Bieruta ulicy zadedykować jednej z najbardziej znanych ofiar polskich komunistów: Danucie Siedzikównie ps. Inka. Wójt gminy Krzeszyce zaproponował inne rozwiązanie.

  - Dla tej wyjątkowej dziewczyny mam godniejsze miejsce. Akurat w centrum Krzeszyc powstaje plac rekreacyjno-wypoczynkowy, który będzie służyć dla młodzieży. Właśnie mieliśmy rozpisać konkurs na patrona tego placu. Teraz myślę, że "Inka" będzie dobrym patronem dla naszej młodzieży. Jestem gotowy postawić tam stosowny obelisk - tłumaczy wójt i zapewnia, że będzie chciał przekonać do swojego pomysł mieszkańców i radnych.

  Kim był Bolesław Bierut? Urodził się w 1892 roku pod Tarnobrzegiem. Szybko związał się z ruchem komunistycznym, za co kilka razy trafił do więzienia.

  Od 1939 roku przebywał w ZSRR. Stalin namaścił go na przywódcę Polski Ludowej. W latach 1944-1947 był prezydentem Krajowej Rady Narodowej, w latach 1947-1952 - prezydentem RP, a od 1952 do 1954 - prezesem Rady Ministrów PRL. Jest odpowiedzialny za sowietyzację Polski i zwalczanie wszelkich tendencji niepodległościowych. Zmarł w Moskwie w 1956 roku.

  To jego podpisem, jak przypomina Andrzej Zawistowski, „wysyłano bohaterów Polskiego Podziemia, w tym wielu żołnierzy wyklętych". Bierut zatwierdzał wyroki śmierci na żołnierzy podziemia antykomunistycznego.

  Jak podaje historyk Marek Budniak z Zielonej Góry, od 1945 do 1955 roku - za udział w niepodległościowym podziemiu - na karę śmierci skazano 55 osób z regionu lubuskiego. 30 wyroków zostało wykonanych.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół