• facebook
 • rss
 • Siostra gorzowskiej katedry odżywa

  Katarzyna Buganik

  dodane 05.03.2015 19:27

  Trwają prace, by średniowieczny kościół z Ośna Lubuskiego zachował się dla kolejnych pokoleń.

  Kościół w Ośnie Lubuskim pochodzi z końca XIII wieku. On też był głównym bohaterem konferencji naukowej "Colloquia Lubuskie - przez architekturę mówią wieki".

  Jak zauważyła jedna z prelegentek, dr Bożena Grabowska, to świątynia, która zwraca uwagę przede wszystkim swoją monumentalna bryłą oraz zabytkowym wnętrzem. - To kościół ze wspaniałym ołtarzem z 1627 roku i renesansową kamienną chrzcielnicą - przyznała

  - Bryła kościoła jest bardzo podobna do katedry gorzowskiej. We wnętrzu świątyni są też m.in. zabytkowa ambona i organy - dodaje ks. Grabowski.

  - Chcemy ukazać dziedzictwo kulturowe i duchowe, które pozostało na tych terenach po diecezji lubuskiej . Głównym tematem konferencji jest m.in. kościół w Ośnie. Świątynia jest obecnie remontowana, by nie wydarzyła się kolejna, piąta katastrofa budowlana. Ze względu na problemy z posadowieniem kościoła trzeba było zabezpieczyć fundamenty wierzy i filarów kościoła, a następnie ściany północnej. Czekają nas też prace związane ze spękaniami na stropach, naprawa konstrukcji więźby dachowej i scalenie spękanej wieży - tłumaczy proboszcz, ks. Piotr Grabowski.

  Wśród wielu wykładów były m.in. prelekcja prof. Jarosława Jarzewicza, pt. „Dlaczego kościół farny w Ośnie wybudowano właśnie tak?” i wykład dr Marka Golemskiego, pt. „Jednak nieco znana katedra romańska w Lubaszu”.

  Piątą już sesję naukową pt. "Colloquia Lubuskie - przez architekturę mówią wieki" - zorganizowały: parafia pw. św. Jakuba Apostoła w Ośnie Lubuskim, burmistrz Ośna Lubuskiego i Stowarzyszenie Bractwo św. Jakuba Apostoła Oddział w Ośnie Lubuskim.

   

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół