• facebook
 • rss
 • Klerycy, scena i ważne pytania

  Krzysztof Król

  dodane 06.03.2015 20:15

  Klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Paradyżu kończą pracę nad premierą przedstawienia "Dziecko Noego". Wystawią je 15 marca. Dziś zaglądamy na próbę do "Sceny nad pralnią".

  Klerycki Teatr „Zdumienie” od kilku lat bierze czynny udział w obchodach Światowego Dnia Życia w Zielonej Górze. W tym roku zaprezentuje przedstawienie „Dziecko Noego” na podstawie powieści Érica Emmanuela Schmitta pod tym samym tytułem. To historia pełna wzruszeń, pokazująca wartość życia ludzkiego.

  - To opowieść o katolickim księdzu, który ratuje żydowskie dzieci. Rzecz dzieje się w okupowanej Belgii. Jest to historia małego Josepha, który opowiada swoją historię z perspektywy dorosłego człowieka. W tej opowieści „ścierają się” dwie religie, ale katolicki ksiądz i żydowski chłopiec znajdują wspólny język - wyjaśnia reżyserka Kinga Kaszewska-Brawer, która opiekuje się paradyskim teatrem, a na co dzień jest aktorką Teatru Lubuskiego w Zielonej Górze.

  Sztukę przygotowuje ośmiu kleryków z II, III i V roku wraz z ks. Przemysławem Janickim. Pierwsze próby rozpoczęły się już w grudniu.

  - W kole teatralnym przede wszystkim uczę się odpowiedzialności za to, co robimy i dla kogo to robimy. To także moja pasja, z którą od lat jestem związany, a także doskonały warsztat umiejętności. Jest to również dobra szkoła poznawania samego siebie oraz pracy w grupie dla Boga oraz na rzecz drugiego człowieka - wyjaśnia mówi kleryk Dariusz Korolik.

  Przy spektaklu pomaga także kl. Dawid, który odpowiada za oświetlenie i dźwięk.

  - Praca w teatrze daje mi zawsze wielką satysfakcję, bo czym byłby teatr bez oświetlenia czy muzyki? Teatr i estrada są pewną częścią mnie i cieszę się, że mogę realizować moją pasje również w seminarium - mówi kleryk Kowalkowski.

  Pierwsza premiera kleryckiego teatru „Zdumienie” odbyła się w 2003 roku.

  - Gramy głównie dla wspólnoty seminaryjnej. Wybieramy sztuki, które mocno wpływają na życie człowieka, ale niekoniecznie mają w przekazie coś stricte religijnego. Zawsze jednak stawiają ważne pytania - wyjaśniają klerycy.

  Spektakl będzie można będzie zobaczyć 15 marca o 15.00 na deskach seminaryjnej „Sceny nad pralnią” w ramach niedzieli odwiedzin, a także 18 marca o 17.00 w Domu Towarzystwa Pomocy im. Brata Alberta w Gorzowie Wielkopolskim.

  W ramach Dnia Życia teatr przedstawi spektakl 24 marca o 19.00 w Teatrze Lubuskim na dużej scenie.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół