• facebook
 • rss
 • Dziękujemy Wam, kochani!

  Krzysztof Król

  dodane 16.04.2015 19:28

  W tym roku mija 25 lat od reaktywowania po II wojnie światowej największej kościelnej organizacji charytatywnej w Polsce. Diecezjalne świętowanie jubileuszu odbyło się dzisiaj w Zielonej Górze.

  Uroczystości rozpoczęły się od Mszy św. w zielonogórskiej konkatedrze. Przewodniczył jej bp Stefan Regmunt, a homilię wygłosił o. Hubert Matusiewicz, zastępca dyrektora Caritas Polska.

  - Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej jest jedną z 44 struktur diecezjalnych i razem z Caritas Polska tworzymy jeden organizm. Zdecydowana większość akcji to wspólne działania - przyznał przed Mszą św. o. Matusiewicz.

  - Wkład Caritas diecezji zielonogórsko-gorzowskiej w działalność dobroczynną jest bardzo ważny. Szczególnie zaznacza swoją działalność poprzez swoją otwartość na wolontariat, który z tego miejsca naszej ojczyzny promieniuje na cały kraj - dodał o. Matusiewicz.

  W obchodach wzięli udział poprzedni szefowie diecezjalnej Caritas. - Dyrektorem Caritas zostałem w 1993 roku. Zaczynaliśmy praktycznie od zera. Natomiast był ogromny potencjał ludzki w Parafialnych Zespołach Charytatywnych - wspominał przed Eucharystią ks. Zygmunt Zimnawoda.

  Dalsza cześć uroczystości odbyła się w Filharmonii Zielonogórskiej. Dyrektor diecezjalnej Caritas w swoim przemówieniu podziękował m.in. wolontariuszom, bez których nie byłaby możliwa pomoc ubogim i potrzebującym.

  - To ludzie zdeklarowani spontanicznie nieść pomoc. To ludzie świeccy z kapłanami i siostrami zakonnymi z naszych parafii, tych małych i tych dużych. Jednak miarą ich wielkości nie jest wielkość aglomeracyjna, ale otwartość i wrażliwość serca oraz oczu w konkretnym czynie miłosierdzia. Chcielibyśmy Wam dziś Kochani z serca podziękować - mówił ks. Stanisław Podfigórny.

  Wszystkim zaangażowanym w działalność Caritas podziękował także bp Stefan Regmunt, który chwilę wcześniej wręczył pamiątkowe statuetki przyjaciołom diecezjalnej Caritas.

  - Jeśli chcemy być autentycznym chrześcijanami, to nie wystarczy słuchać słowa Bożego, nie wystarczy przystępować do sakramentów świętych, ale trzeba wypełniać czyny miłości - mówił biskup.

  Wywiad z bp Regmuntem obejrzyj TUTAJ

  Za pracę wolontariuszom i pracownikom organizacji dziękowała także obecna na uroczystości marszałek województwa Elżbieta Anna Polak. - Wasza działalność w ciągu tych 25 lat wolnej Polski ma  kapitalne znacznie w środowisku i życiu społecznym naszego województwa - mówiła marszałek.

  - Caritas jest dla samorządu województwa sprawdzonym partnerem i przyjacielem. Dlatego dziś dziękuję wam za wspieranie wykluczonych, za chleb dla głodnych i za te kolorowe kredki opuszczonych dzieci. Wasza działalność w ciągu tych 25 lat wolnej Polski ma  kapitalne znacznie w środowisku i życiu społecznym naszego województwa - kontynuowała.

  W całej diecezji w różny sposób działa ok. 3 tys. wolontariuszy. Jedną z nich jest Aleksandra Kacprzak z Centrum Wolontariat w Zielonej Górze.

  - Sprawia mi satysfakcję, że mogę dać coś z siebie dla innych. Wolontariat to korzyści duchowe. Przez tą działalność staję się bardziej otwarta na innych ludzi - mówi wolontariuszka.

  Na koniec odbył się recital Stanisława Soyki.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół