• facebook
 • rss
 • Dwa garnce srebra

  Katarzyna Buganik

  dodane 22.04.2015 10:06

  Skarb odkryty przypadkowo na terenie Nadleśnictwa Krzystkowice może być jednym z największych takich znalezisk w Lubuskiem.

  - To był przypadek. W Wielką Sobotę wybrałem się na spacer do lasu w okolicach Guzowa (gmina Jasień). Nagle w naruszonej glebie dostrzegłem zielone krążki. Sięgnąłem po nie, oczyściłem. Jestem miłośnikiem historii, więc od razu wiedziałem, ze natknąłem się na skarb. Tego, co wtedy czułem nie da się opisać - mówi leśniczy Bogusław Szwichtenberg z Nadleśnictwa Krzystkowice.

  Leśniczy natychmiast skontaktował się z dyrektorem muzeum w Świdnicy. Archeolodzy szybko przyjechali na miejsce i przebadali teren. Znaleźli jeszcze sporo monet, ale żadnych większych przedmiotów.

  Numizmaty ważą ponad 4 kg. Zostały zabezpieczone, obecnie są czyszczone (w większości są zielone, bo przez wieki srebro zaśniedziało - przyp. autora) i badane w Muzeum Archeologicznym Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze. Na razie nie oszacowano ich wartości.

  - Na podstawie wstępnych analiz skarb datuje się od połowy XV do połowy XVII wieku. Monety zostały znalezione na pograniczu trzech właścicieli terytorialnych: Księstwa Żagańskiego, Brandenburgii i Saksonii - wyjaśnia Marlena Magda Nawrocka, archeolog z Muzeum Archeologicznego Środkowego Nadodrza w Zielonej Górze.

  - Odszyfrowywanie informacji ikonograficznych, które zawierają monety, odbywa się pod mikroskopem, dzięki któremu numizmaty można dokładnie oglądać i fotografować, a obraz po wykonaniu zdjęć przerzucić na komputer, i wielokrotnie dokładnie go analizować. Ikonografia monet jest bardzo ciekawa, bo często prezentują emitenta poprzez symbole, np. tarcze herbowe czy litery. Ich rozszyfrowanie jest jednak czasochłonnym i wymagającym poszukiwań zajęciem - dodaje archeolog.

  Monety nie są eksponowane i na razie oficjalnie nie można ich oglądać. O losie znaleziska zadecyduje lubuski konserwator zabytków, który dopiero kilka dni temu poinformował o odkryciu skarbu.

  Odkryte niedawno monety, to największe tego typu znalezisko dokonane na terenie obecnego woj. lubuskiego.

  Największym numizmatycznym znaleziskiem odkrytym w Zachodniej Polsce jest słynny „Skarb z Głogowa” odnaleziony przypadkowo 23 października 1987 roku, liczący w sumie 20 638 srebrnych monet, kilka tysięcy ich fragmentów oraz siedem sztabek i jedną bryłkę srebra.

  Pod względem liczby monet „Skarb z Głogowa” jest jednym z największych w Polsce i Europie. Specjaliści ustalili, że monety pochodzą z XII oraz początków XIII w. Teraz można je oglądać w Muzeum Archeologiczno-Historycznym w Głogowie na Dolnym Śląsku.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół