Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Chwalcie łąki umajone

Matko Kościoła, Matko łaski Bożej, Matko Miłosierdzia = słowa Litanii Loretańskiej brzmią każdego wieczoru przy kaplicy w Dryżynie, należącej do parafii w Szlichtyngowej.

Maj jest miesiącem szczególnie poświęconym Matce Bożej. W godzinach wieczornych w kościołach, kaplicach i przy przydrożnych krzyżach, figurach i kapliczkach odprawiane są nabożeństwa majowe. Wierni odmawiają Litanię Loretańską, śpiewają pieśni ku czci Matki Odkupiciela. Wierni gromadząc się na wspólnej modlitwie ożywiają i dodają blasku małym kapliczkom, oraz budują żywa wspólnotę Kościoła, trwającego wspólnie z Maryją na ufnej modlitwie.

Już od V wieku na Wschodzie znane były pieśni sławiące imię Maryi, Matki Zbawiciela. W Kościele Zachodnim szczególny kult Matki Bożej w miesiącu maju pojawił się na przełomie XIII i XIV wieku. Prekursorem nabożeństw majowych był neapolitański jezuita o. Ansolani. Na terenach Polski nabożeństwa majowe pojawiły się od 1838 r., zainicjowali je jezuici w Tarnopolu.

Na terenie diecezji zielonogórsko-gorzowskiej również w wielu miejscach wierni gromadzą się w maju na wspólnej modlitwie ku czci Matki Bożej, odmawiając Litanię Loretańską. Każdego majowego dnia trwa modlitwa przy kapliczce Matki Bożej w Dryżynie, Rosinie, Nowym Dworku, Witosławiu i Osogórze.

Jeśli w Waszych miejscowościach również pielęgnujecie tradycję nabożeństw majowych, przysyłajcie informacje i zdjęcia na adres zgg.gosc.pl.

« 1 »

Zapisane na później

Pobieranie listy