Nowy numer 13/2024 Archiwum

Świeżo upieczony magister

Formacja w seminarium to nie tylko formacja duchowa, ale też intelektualna. Każdy kandydat do święceń odbywa studia teologiczne.

„Soteriologiczny wymiar Wcielenia Syna Bożego” - to tytuł pracy świeżo upieczonego magistra teologii - dk. Łukasza Żołubaka. Co się pod nim kryje? Już wyjaśniamy.

- Pamiętam pewną sytuację, gdy jako nastolatek na jednym ze spotkań oazowych brałem udział w dyskusji na temat tego, które ze świąt jest ważniejsze: "Boże Narodzenie czy Wielkanoc?" Muszę przyznać, że to spotkanie na tyle mnie zaciekawiło, że samemu zacząłem się zastanawiać nad „misją” Jezusa i jej przyczynami - opowiada dk. Łukasz Żołubak.

- Gdy na wykładach z Chrystologii poruszyliśmy temat Wcielenia Pana Jezusa, zdałem sobie sprawę, że chciałbym o tym napisać pracę magisterską. Oczywiście, nie miałem jeszcze sprecyzowanego tematu, aczkolwiek był to czas, w którym trzeba było wybrać promotora. Zapytałem naszego wykładowcę, ks. dr hab. Jana Radkiewicza, czy mógłbym pod jego opieką napisać tę pracę? I zgodził się - dodaje.

W swojej pracy poszukiwał odpowiedzi na pytania: „Jaki związek ze zbawieniem ma narodzenie Pana Jezusa?”, „Dlaczego i po co Pan Jezus przyszedł na świat?”. - Trzeba przy tym zaznaczyć, że moja praca miała charakter analizy i syntezy dotychczasowych „osiągnięć” teologii - tłumaczy diakon.

- Wracając do dyskusji ze spotkania oazowego sprzed lat. Teologowie uważają, że Betlejem jest ściśle powiązane z Golgotą. Głównym powodem przyjścia Syna Bożego na świat jest dokonanie dzieła zbawczego z miłości do człowieka. Wcielenie całym swoim wewnętrznym dynamizmem skierowane jest ku śmierci i Zmartwychwstaniu - dodaje.

« 1 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy