• facebook
 • rss
 • Kilar, Możdżer i Kaczmarek

  Krzysztof Król

  dodane 14.05.2015 11:27

  W Gorzowie Wlkp. ruszył Festiwal Muzyki Współczesnej im. Wojciecha Kilara. To jedno z ważniejszych wydarzeń muzycznych w regionie. W jego ramach odbędą się koncerty galowe i kameralne, recitale oraz spotkania z udziałem artystów.

  Ideą Festiwalu jest promocja muzyki XX i XXI wieku. W piątkowym koncercie inaugurującym wystąpił Leszek Możdżer. Godzinę wcześniej została otwarta wystawa Zdzisława Sowińskiego zatytułowana „Wojciech Kilar - teraz, teraz, teraz... i amen”.

  „Autor podjął się próby pokazania kompozytora w miejscach jemu najbliższych, a więc na Jasnej Górze, gdzie czerpał inspiracje do swojej twórczości i życiowych wyborów oraz w rodzinnym domu w Katowicach.

  Wiele zdjęć ma charakter bardzo intymny. Wojciech Kilar godził się na to, by Zdzisław Sowiński uwieczniał go na taśmie fotograficznej, ponieważ obu artystów łączyła długoletnia, sprawdzona przyjaźń” - czytamy w opisie. 

  W sobotę odbędzie się projekcja filmu Zdzisława Sowińskiego pt. „Wojciech Kilar. Credo”, który mówi o jego życiowych i twórczych drogach. Początek o 17.00 w sali kameralnej Filharmonii Gorzowskiej

  Koncerty będą odbywać się głównie w Filharmonii Gorzowskiej, ale nie tylko. Na 17 maja zaplanowano „Koncert Oratoryjny” w parafii pw. Chrystusa Króla. Początek o 19.00. Natomiast 20 maja w katedrze będzie miał miejsce recital organowy Juliana Gembalskiego. Początek o 19.00.

  Festiwal potrwa do 22 maja. Uroczysta gala rozpocznie się o 19.00 w Filharmonii Gorzowskiej. Po koncercie odbędzie się spotkanie ze światowej sławy polskim kompozytorem, autor muzyki do ponad 50 filmów długometrażowych i dokumentalnych oraz laureatem Oskara za muzykę do filmu „Marzyciel” - Janem Kaczmarkiem.

  Szczegółowe informacje: www.filharmoniagorzowska.pl

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół