• facebook
 • rss
 • Czterech nowych duchownych

  Krzysztof Król

  dodane 16.05.2015 14:02

  Dziś czterech alumnów paradyskiego seminarium przyjęło święcenia diakonatu. W zielonogórskiej konkatedrze udzielił ich bp Tadeusz Lityński.

  Święcenia diakonatu przyjęli alumni kończący piąty, przedostatni rok studiów: Krzysztof Batóg z parafii pw. Wniebowzięcia NMP w Nowogrodzie Bobrzańskim, Piotr Cupiał z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Sulechowie, Łukasz Sławiński z parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Bobrowicach i Mateusz Szerwiński z parafii pw. NMP Matki Kościoła w Kostrzynie nad Odrą.

  Święceń diakonatu udzielił bp Tadeusz Lityński. - Jesteście wezwani, aby naśladować Chrystusa Sługę - przypomniał tuż przed święceniami.

  - Jeśli zapatrzysz się w Jezusa, a nie w siebie, to wytrwasz do końca - kontynuował.

  - Dzisiejszy dzień to dzień wyboru. Wyboru na całe życie i podjęciem misji jaką Jezus mi zaplanował. Misji modlitwy, nauczania, błogosławienia i szerzenia Jego miłości - powiedział dk. Krzysztof Batóg.

  - Dla mnie ten dzisiejszy dzień jest złączeniem się z Jezusem poprzez sakrament święceń. To niezatarte znamię, które Duch Święty wyciska na duszy i sercu. Jest także wyrazem akceptacji ze strony Boga, ze strony Kościoła i jest wielką moją radością - podkreśla dk. Mateusz Szerwiński.

  - Dla mnie jest dzisiejszy dzień to szczególna uroczystość, szczególny dar i szczególna łaska, ponieważ w tym dniu staję się osobą duchowną. Jest to dla mnie wielka radość, że będę mógł w ten sposób służyć Kościołowi - mówi z uśmiechem dk. Piotr Ciupał.

  - Dzisiejszy dzień to takie uwieńczenie tego wezwania, które odczytałem przed laty i tych wszystkich przygotowań w seminarium duchownym. To jest z jednej strony uwieńczenie, a z drugiej strony początek wejścia w nową relację z Chrystusem. To wielkie wyzwanie, ale też radość - przyznaje dk. Łukasz Sławiński.

  Klerykom w tym ważnym dniu towarzyszyli znajomi, przyjaciele, rodzina, a przede wszystkim rodzice. - To cudowny dzień. Nie mogę mówić. Rozklejam się - mówiła tuż po uroczystości pani Małgorzata, mama jednego z diakonów.

  Diakoni będą jeszcze przez rok kontynuować formację w seminarium przygotowując się do święceń kapłańskich, które otrzymają w przyszłym roku.

  - Diakonii w jedności z biskupem i jego prezbiterium wypełniają oni swoją posługę w liturgii, głoszeniu słowa Bożego i dziełach miłości. Diakoni odczytują Ewangelię podczas mszy św. i usługują przy ołtarzu. Mają prawo rozdzielać wiernym komunię św. Mogą głosić kazania, udzielać chrztu, asystować przy zawieraniu małżeństw, przewodniczyć modlitwom i prowadzić pogrzeby - przypomina ks. Andrzej Sapieha, rzecznik prasowy kurii biskupiej.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół