• facebook
  • rss
  • Postawiliśmy na wielopokoleniowość

    Katarzyna Buganik

    dodane 21.07.2015 13:19

    Zespoły z Bośni i Hercegowiny, Kolumbii, Turcji, Senegalu, Meksyku, i Polski przyjadą do Lubuskiego na Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Oblicza Tradycji", który odbędzie się od 26 lipca do 1 sierpnia.

    – To wyjątkowa edycja festiwalu, ponieważ do tej pory mieliśmy festiwale dziecięce lub dorosłe, w tym roku mamy spotkanie wielopokoleniowe. Specyfika folkloru polega na tym, że tradycje przekazuje się z pokolenia na pokolenie i nie są to tylko tańce i śpiewy, ale także kuchnia, stroje i zwyczaje – wyjaśnia Tomasz Siemiński, dyrektor Regionalnego Centrum Animacji Kultury w Zielonej Górze.

     – Podczas festiwalu będą nie tylko koncerty, ale także m.in. lekcje z folklorem, podczas których będziemy opowiadać o strojach, instrumentach i tańcach oraz warsztaty artystyczne z rękodzieła ludowego dla najmłodszych. Ponadto zespoły, które do nas przyjadą nie tylko będą występować na scenie, ale opowiedzą także o swoich kulinariach i będą gotować regionalne potrawy. Nowością festiwalu jest również Folkowe Jam Session na scenie przy ratuszu, czyli improwizacje kapel przygrywających zespołom – wymienia dyrektor RCAK.

    Inauguracja festiwalu odbędzie się 26 lipca w Muzeum Etnograficznym w Ochli (wstęp płatny). Rozpoczęcie festiwalu połączone będzie z imprezą plenerową „Dobre, smaczne, bo lubuskie. Poznajemy smaki i tradycje świata”.

    PROGRAM FESTIWALU:

    SKANSEN W OCHLI, 26.07

    11.00 – Rozpoczęcie. Przywitanie gości
    11.30 – 11.50 Animacje Senegalu
    11.50 – 12.00 Konkurs kulinarny
    12.00 – 12.20 Animacje Mały Haśnik
    12.20 – 12.30 Konkurs kulinarny
    12.30 – 12.50 Animacje Bośnia i Hercegowina
    12.50 – 13.00 Konkurs kulinarny
    13.00 – KONKURS „Śpiewacy w Ochli” Lubuski ZPiT, Bośnia i Hercegowina, Meksyk, Mały Haśnik, Turcja, Senegal, Watra
    14.00 – 14.35 Przerwa (narada komisji). Podczas przerwy wystąpi: Watra, wspólne wykonanie pieśni przez polskie zespoły (Lubuski, Watra, Mały Haśnik)
    14.15 – Konkurs kulinarny
    14.20 – 14.30 Lubuski ZPiT
    14.35 – Ogłoszenie wyników konkursu
    14.40 – 15.00 Animacje Lubuski ZPiT
    15.00 – 15.10 Konkurs kulinarny
    15.10 – 15.30 Animacje Meksyk
    15.30 – 15.35 Konkurs kulinarny
    15.35 – 15.55 Animacje Turcja
    15.55 – 17.00 Konkursy kulinarne

     

    Koncerty w Amfiteatrze Łagowskim 26 – 30.07 (wstęp wolny)

    26.07

    18.00 KONCERT FESTIWALOWY

    SENEGAL

    ORKIESTRA BĘBNIARSKA 7 MINUT PRZERWY

    27.07

    18.00 KONCERT FESTIWALOWY

    TURCJA

    MEKSYK

    28.07

    18.00 KONCERT FESTIWALOWY

    KOLUMBIA

    POLSKA /Mały Haśnik/

    29.07

    18.00 KONCERT FESTIWALOWY

    POLSKA /Lubuski Zespół Pieśni i Tańca/

    30.07

    18.00 KONCERT FESTIWALOWY

    BOŚNIA I HERCEGOWINA

     

    Koncerty festiwalowe – Lubuski Teatr (wstęp wolny)

    27.07 poniedziałek

    19.00 I KONCERT FESTIWALOWY

    BOŚNIA I HERCEGOWINA – Piskavica

    SENEGAL – Tigers of Africa

    28.07 wtorek

    19.00 – II KONCERT FESTIWALOWY

    TURCJA – Idemm

    MEKSYK – Conjunto Artístico Saacbé Fuego Nuevo

    29.07 środa

    19.00 III KONCERT FESTIWALOWY

    POLSKA – Mały Haśnik

    POLSKA – Watra

    30.07 czwartek

    19.00 IV KONCERT FESTIWALOWY

    KOLUMBIA – Asociacion Folclorica Raices de Colombia

    POLSKA – Lubuski Zespół Pieśni i Tańca im. L.Figasa

     

    FOLKOJARMARK (zielonogórski deptak)

    27.07 poniedziałek

    11.00 – 12.30 ANIMACJE

    Opowieści o folklorze, zabawy ludowe dla dzieci z udziałem zespołów z Bośni i Hercegowiny oraz Senegalu

    12.30 – 15.30 AKADEMIA ARTYSTYCZNA

    Malowanie elementów ludowych

    Różowy Kaloryfer – wykonuje niepowtarzalne prezenty na różne okazje, bądź elementy wystroju wnętrza

    11.00 – 17.00 JARMARK

    Miętowy Królik oraz Stowarzyszenie Stella Polaris

    Ręcznie robione mydła

    20.00 Koncert ORKIESTRY BĘBNIARSKIEJ 7 MINUT PRZERWY

    21.00 Folkowe Jam Session

     

    28.07 wtorek

    11.00 – 12.30 ANIMACJE

    opowieści o folklorze, zabawy ludowe dla dzieci z udziałem zespołów z Turcji i Meksyku

    12.30 – 15.30 AKADEMIA ARTYSTYCZNA

    Malowanie elementów szklanychStowarzyszenie Rękodzieło Zielonogórskie

    11.00 – 17.00 JARMARK

    Stowarzyszenie Rękodzieło Zielonogórskie

    20.00 Koncert BUBY KUYATEH

    21.00 Folkowe Jam Session

     

    29.07 środa

    11.00 – 12.30 ANIMACJE

    opowieści o folklorze, zabawy ludowe dla dzieci z udziałem zespołów z Polski

    12.30 – 15.30 AKADEMIA ARTYSTYCZNA

    filcowanie na mokro i sucho – Stowarzyszenie Inicjatyw Kulturowych DREWNO

    11.00 – 17.00 JARMARK

    Pracownia INO-INO

    Pracownia „Na Schodku Chwili”

    Zakręcony decoupage

    20.00 Koncert CYMES TRIO

    21.00 Folkowe Jam Session

     

    30.07 czwartek

    11.00 – 12.30 ANIMACJE

    Opowieści o folklorze, zabawy ludowe dla dzieci z udziałem zespołów z Kolumbii i Polski

    12.30 – 15.30 AKADEMIA ARTYSTYCZNA

    11.00 – 17.00 JARMARK

    Miętowy Królik oraz Stowarzyszenie Stella Polaris

    Różowy Kaloryfer

    20.00 Koncert zespołu FAJNA FERAJNA

    21.00 Folkowe Jam Session

     

    Festiwal w regionie (wstęp wolny)

    28.07 Niesulice, Ośrodek Wypoczynkowy KORMORAN

    13.00 i 14.30

    BOŚNIA I HERCEGOWINA

    SENEGAL

    29.07 Rzepin, Miejski Dom Kultury

    18.00

    KOLUMBIA

    30.07 Lubsko, Lubski Dom Kultury

    17.00

    TURCJA, MEKSYK

    Bojadła, Gminy Ośrodek Kultury

    17.00

    SENEGAL

    POLSKA /Mały Haśnik/

     

    Festiwal zakończy Gala Tradycji – wspólny koncert uczestników festiwalu „Oblicza Tradycji” z udziałem kapel, śpiewaków i tancerzy połączony z ogłoszeniem werdyktu Rady Artystycznej w piątek 31 lipca, o godz. 19.00 w Amfiteatrze Zielonogórskim.

    .

    «« | « | 1 | » | »»
    oceń artykuł

    Zobacz także

    Komentowanie dostępne jest tylko dla .

    Reklama

    Zapisane na później

    Pobieranie listy

    Reklama

    przewiń w dół