• facebook
 • rss
 • Zdarzyło się 906 lat temu

  kk

  dodane 24.08.2015 10:54

  Głogowianie nie zapominają o bohaterskiej obronie miasta sprzed dziewięciu wieków.

  Dokładnie 906 lat temu, 24 sierpnia 1109 roku, rozpoczęła się słynna w polskiej historii obrona głogowskiego grodu. Wyprawę cesarza Henryka V na państwo Bolesława Krzywoustego powstrzymał wytrwały opór grodu na Odrze, nawet wtedy, gdy wróg wżył ciał polskich dzieci jako żywych tarcz na machinie oblężniczej.

  Dzień przed rocznicą, w niedzielę 23 sierpnia, władze miasta zaproponowały mieszkańcom szereg wydarzeń przypominających o tamtym wydarzeniu. Był m.in. zwiedzanie kolegiaty, pokazy walk rycerskich, bieg na ratuszową wieżę, a także plenerowa projekcja filmu „Obrona Głogowa”.

  Po raz pierwszy i zapewne nie ostatni odbył się Rajd Rowerowy Pamięci Dzieci Głogowskich. Licząca 25 km trasa wiodła przez malownicze okolice Wzgórz Dalkowskich z Głogowa do Bytomia Odrzańskiego. - Trasa przejazdu została wyznaczona właśnie do Bytomia Odrzańskiego z powodów historycznych ponieważ również to miasto położone w województwie lubuskim brało udział w wojnie obronnej z 1109 roku. Peleton był bardzo liczny bo liczył aż ponad 180 rowerzystów - wyjaśnia Paweł Chruszcz z Fundacji Bolesława Chrobrego, która była współorganizatorem rocznicowych obchodów.

  - Bardzo cieszy, że wśród uczestników było bardzo dużo dzieci, a sama impreza miała charakter rodzinny. Cieszę się również, że zaproponowana przeze mnie osobiście i członków głogowskiej Grupy „80 Rowerów” impreza się odbyła i że będzie miała charakter cykliczny - dodaje.

  Tego dnia odbył się także Bieg na Wieżę Ratuszową, którego zwycięzcą został Tomasz Danielkiewicz.

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  , aby komentować lub podaj nazwę wyświetlaną
  Gość

   Reklama

   Zapisane na później

   Pobieranie listy

   Reklama

   przewiń w dół