• facebook
 • rss
 • Weekend u Jadwigi

  Katarzyna Buganik

  dodane 05.09.2015 19:23

  Walki rycerzy, pokaz średniowiecznych tańców, koncert śpiewu białego, spektakl teatralny, pokazy kowalstwa i średniowiecznej tokarki - to tylko kilka atrakcji VI Turnieju Rycerskiego o Pierścień Królowej Jadwigi w Krośnie Odrzańskim.

  Na krośnieńskim zamku przez dwa dni - 5 i 6 września - goszczą rycerze i damy dworu z całej Polski. Goście pokazują mieszkańcom, jak m.in. wyglądało średniowieczne życie, walki rycerskie i zabawy dworskie.

  Rzemieślnicy prezentują średniowieczne profesje, a kramarze sprzedają kolorowe, stylizowane na dawne epoki ozdoby, akcesoria rycerskie, takie, jak kusze i miecze oraz od dawna znane przysmaki i trunki, wśród których nie brakuje wina i miodu.

  – Nie ma społeczeństwa bez tradycji, dlatego chcemy pokazywać to, co dawne, i jak wyglądało życie w średniowieczu. Pokazujemy rękodzieło, średniowieczne tradycje i zwyczaje rycerskie, by nie kojarzono tej epoki z ciemnymi czasami, ale rozwojem i różnorodnością – wyjaśnia Tomasz Miechowicz, dyrektor Centrum Artystyczno-Kulturalnego Zamek w Krośnie Odrzańskim.

  Dla uczestników turnieju przygotowano wiele atrakcji, m.in. gry plebejskie, inscenizację zdobywania zamku, koncert śpiewu białego, pokaz światła i dźwięku oraz turniej łuczniczy, a także warsztaty garncarstwa, wikliniarstwa i tkactwa.

  W pokazy i inscenizacje zaangażowały się grupy rekonstrukcji historycznej i bractwa rycerskie.

  – Jesteśmy pasjonatami historii i odtwarzamy pełne i późne średniowiecze. Pokazujemy walki turniejowe z użyciem broni białej, m.in. mieczy, tarcz i toporów, przedstawiamy dawne tańce i opowiadamy o życiu średniowiecznym. Jesteśmy ubrani w wiernie odwzorowane historyczne stroje – mówi Wojciech Okrutny z bractwa Chorągiew Piastów Śląskich z Oławy.

  – Jesteśmy grupą przyjaciół i rzemieślników. Każdy z nas zajmuje się innym fachem, m.in. obróbką drewna, szyciem, kaletnictwem i barwiarstwem, i to właśnie pokazujemy – dodaje Paula Ratajczak-Tomal z grupy rzemieślników "Żmija".

  «« | « | 1 | » | »»
  oceń artykuł

  Zobacz także

  Komentowanie dostępne jest tylko dla .

  Reklama

  Zapisane na później

  Pobieranie listy

  Reklama

  przewiń w dół