Nowy Numer 16/2024 Archiwum

Święto Czarnej Dywizji przejdź do galerii

70. rocznica powstania 11. Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej.

W przemówieniu generała Miki nie zabrakło odniesienia do współczesności. - Po raz kolejny „Czarna Dywizja” zapisuje się w historii naszej współczesnej obronności - mówił. - Powierzenie nam nowych czołgów Leopard 2A5 sprawia, że do grona bardzo ważnych i nowocześnie uzbrojonych jednostek polskiej armii dołączyła 34 Brygada Kawalerii Pancernej. Pozwala nam to z optymizmem patrzeć w przyszłość na rozwój naszego garnizonu. 

W trakcie uroczystości najlepsi, wyróżniający się żołnierze Czarnej Dywizji otrzymali nominacje na wyższe stopnie wojskowe, a także medale i odznaczenia państwowe oraz resortowe. Mianowania na wyższy stopień otrzymali: na stopień podpułkownika major Jan Chmielewski, mjr Jarosław Mosur, mjr Tomasz Stachera, mjr Wojciech Strzelecki oraz na stopień majora kapitan Rafał Kozigrodzki, kpt. Michał Stańczyk, kpt. Jan Rybicki. Za nienaganną służbę w polskich kontyngentach wojskowym poza granicami państwa, Gwiazdą Afganistanu odznaczeni zostali: mjr Grzegorz Synowiec, porucznik Agnieszka Kowal oraz młodszy chorąży Dariusz Marzec.

Ponadto za długoletnią, wzorową służbę w Wojsku Polskim, medalami „Siły Zbrojne w Służbie Ojczyzny” wyróżnieni zostali: ppłk Edward Kosałka (złoty medal), ppłk Waldemar Szczepaniak, mjr Grzegorz Zając, kpt. Tomasz Hamerliński, kpt. Krzysztof Łażewski, kpt. Krzysztof Przybyłowski (wszyscy srebrny medal), starszy szeregowy Marcin Homeniuk (brązowy medal).

Podczas uroczystości, wystrzałem z trzech armat przeciwlotniczych ZUR-23-2KG i odegraniem sygnału „Śpij kolego” przez trębaczy, uczczono pamięć żołnierzy 1. Polskiej Dywizji Pancernej gen. Maczka, 1 Drezdeńskiego Korpusu Pancernego, którzy oddali życie podczas II wojny światowej oraz żołnierzy 11LDKPanc poległych w misjach poza granicami państwa. 

Uroczystość zakończyła defilada wojskowa pododdziałów oraz pokaz musztry paradnej w wykonaniu żołnierzy 10 Brygady Kawalerii Pancernej ze Świętoszowa.

Tuż po uroczystości przekazano do użytkowania kładkę łączącą dwa brzegi kanału Bobru oraz park pałacowy z wyspą. Kładka służyć będzie mieszkańcom Żagania, a została wybudowana z inicjatywy władz miasta i Spółki Pałac Książęcy przez żołnierzy – saperów z Czarnej Dywizji.

Jednocześnie przez cały dzień obok Muzeum Obozów Jenieckich pasjonaci militariów i sympatycy Czarnej Dywizji mogli zapoznać się ze sprzętem bojowym oraz wyposażeniem jednostek wojskowych wchodzących w skład żagańskiej dywizji. Specjalnie dla nich zorganizowano Miasteczko Wojskowe. Każdy mógł znaleźć coś dla siebie. Pokazy i prezentacje odbywały się pod hasłem od beryla do leoparada.

Żołnierze zaprezentowali blisko czterdzieści różnego rodzaju pojazdów wojskowych, od elementów rozpoznawczych, łączności, poprzez sprzęt artyleryjski, przeciwlotniczy i saperski, aż po chlubę dywizji, nowoczesne czołgi leopard 2A4 i 2A5 oraz kołowe transportery opancerzone Rosomak. Nie lada gratką był rzadko prezentowany most czołgowy BIBER czy inżynieryjny system minowania KROTON. Na smakoszy czekała żołnierska grochówka. 

Święto 11LDKPanc odbywała się w trakcie corocznego święta miasta Żagania - Jarmarku Św. Michała. Żołnierzy można było zobaczyć w trakcie kolorowego korowodu, który prowadziły orkiestry wojskowe Sił Powietrznych z Radomia, Marynarki Wojennej Świnoujścia i Wojsk Lądowych z Żagania.

Wielkim zainteresowaniem cieszyły się pokazy musztry paradnej w ich wykonaniu. W sobotę 12 września, na scenie Jarmarku Św. Michała odbywał się piknik wojskowy. Koncertowały orkiestry wojskowe, a także swe umiejętności i talenty prezentowali przedstawiciele sekcji artystycznych Klubu Wojskowego z Żagania. Nie zabrakło konkursów i quizów z nagrodami. 

« 1 2 »
oceń artykuł Pobieranie..

Zapisane na później

Pobieranie listy